اصول

سحر و جن زدگی و چگونگی معالجه آن

نویسنده: حسن پنجوینی
ترجمه: خلیل پارسا

سؤال: از کجا بدانیم کسی مسحور شده یا نه؟
جواب: یکی از عالمان دینی که چندین سال است، بر روی کسانی که مسحور شده اند، کار می کند و آنان را ،به اذن خدا شفا می دهد ،می گوید من در طول سالهای متمادی که این گونه افراد را شفا داده ام و تجربه کسب نموده ام ، کسانی که مسحور شده اند اغلب علائم زیر را دارند.
علائم و نشانه های شخص جادو شده:
1 – همیشه احساس دل تنگی و فشار سینه می کند به گونه ای که بعضی اوقات بدون اختیار شروع به گریه کردن می نماید.
2 – احساس درد و ناراحتی شدید جسمی
3- بیش از اندازۀ معمول، در توالت ماندن
4- ترس بیش از حد و بی مورد
5- خواب آلودگی و تنبلی زیاد
6- دچار یبوست شدن
7- دیدن خوابهای پریشان و ترسناک
8- خشک شدن لب و دهان
9- متنفر شدن از فرزند
10- ضعف آرزوی جنسی با زوج خویش
11- متنفر از همه آن چیزهای که برای انسان سودمند می باشد.
12- ریزش موی سر
13- دچار فراموشی شدن
14- دوست نداشتن یاد خدا و ذکر او
15 خشم بسیار زیاد از اماکن متبرکه مثل مسجد و …..
16- سردرد مزمن
علماء بر این باورند اگر کسی این علائم را داشته باشد حتماً مبتلا به جادو و سحر شده است.
امّا راه علاج و درمان کسی که دچارجادو و سحر شده چیست؟
شیخ  الاسلام ابن تیمیه(رحمة الله علیه) در کتاب فتح المجید می فرماید که ابی حاتم از لیس پسر ابوسلیمه روایت کردند که فرموده این آیات به اذن خدا می تواند فرد جادو شده را نجات دهد و جادو را باطل نماید. این آیات بر روی آب خوانده شود و شخص جادو شده آنرا بیاشامد.
آیات شریفه زیر قرائت شود:
1-آیات82-81 سوره یونس (فَلَمَّا أَلْقَوْا قَالَ مُوسَىٰ مَا جِئْتُم بِهِ السِّحْرُ ۖ إِنَّ اللَّـهَ سَيُبْطِلُهُ ۖ إِنَّ اللَّـهَ لَا يُصْلِحُ عَمَلَ الْمُفْسِدِينَ )﴿٨١﴾ (وَيُحِقُّ اللَّـهُ الْحَقَّ بِكَلِمَاتِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُجْرِمُونَ )هنگامی که (ریسمانها و عصاهای خود را) انداختند، موسی گفت: آنچه ارائه دادید واقعاً جادو است. قطعاً خداوند آن را پوچ و نابود خواهد کرد و (جای شگفت نیست، چرا که) خداوند کار تبهکاران را (بقاء و دوام نمی‌بخشد و) شایسته و سودمند نمی‌گرداند. (۸۱) خداوند با سخنان خود (که بر انبیاء نازل می‌کند) حق را پایدار و ماندگار می‌گرداند، هرچند که گناهکاران و بزهکاران نپسندند.
2- سوره اعراف ایات 121- 118فَوَقَعَ الْحَقُّ وَبَطَلَ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ )﴿١١٨﴾ فَغُلِبُوا هُنَالِكَ وَانقَلَبُوا صَاغِرِينَ ﴿١١٩﴾ وَأُلْقِيَ السَّحَرَةُ سَاجِدِينَ ﴿١٢٠﴾ قَالُوا آمَنَّا بِرَبِّ الْعَالَمِينَ پس حق (یعنی صدق موسی) ثابت و ظاهر گردید و آنچه آنان می‌کردند باطل شد (و پوچ از آب درآمد). (۱۱۸) در آنجا (که گرد آمده بودند، فرعون و فرعونیان) شکست خوردند و (از آنجا به شهر) خوار و رسوا برگشتند. (۱۱۹) و جادوگران به سجده افتادند (و کرنش کردند). (۱۲۰) گفتند: به پروردگار جهانیان ایمان آوردیم.
3- سوره طه آیۀ69 (وَأَلْقِ مَا فِي يَمِينِكَ تَلْقَفْ مَا صَنَعُوا ۖ إِنَّمَا صَنَعُوا كَيْدُ سَاحِرٍ ۖ وَلَا يُفْلِحُ السَّاحِرُ حَيْثُ أَتَىٰ )و چیزی را که در دست راست داری بیفکن تا همه‌ی ساخته‌های (مزوّرانه و شعبده‌بازیهای مکّارانه‌ی) ایشان را به سرعت ببلعد. چرا که کارهائی را که کرده‌اند، نیرنگِ جادوگر است، و جادوگر هر کجا برود پیروز نمی‌شود.
4- سوره بقره آیه 255(اللَّـهُ لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ ۚ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌ ۚ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ ۗ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِندَهُ إِلَّا بِإِذْنِهِ ۚ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ ۖ وَلَا يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلَّا بِمَا شَاءَ ۚ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ ۖ وَلَا يَئُودُهُ حِفْظُهُمَا ۚ وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ )خدائی بجز الله وجود ندارد و او زنده‌ی پایدار (و جهان هستی را) نگهدار است. او را نه چرتی و نه خوابی فرا نمی‌گیرد (و همواره بیدار است و سستی و رخوت بدو راه ندارد). از آنِ او است آنچه در آسمانها و آنچه در زمین است (و در ملک کائنات، او را انبازی نیست). کیست آن که در پیشگاه او میانجیگری کند مگر با اجازه‌ی او؟ می‌داند آنچه را که در پیش روی مردمان است و آنچه را که در پشت سر آنان است (و مطّلع بر گذشته و حال و آینده، و آگاه بر بود و نبود جهان است و اصلاً همه‌ی زمانها و مکانها در پیشگاه علم او یکسان است. مردمان) چیزی از علم او را فراچنگ نمی‌آورند جز آن مقداری را که وی بخواهد. (علم و دانش محدود دیگران، پرتوی از علم بی‌پایان و بی‌کران او است). فرماندهی و فرمانروائی او آسمانها و زمین را دربر گرفته است، و نگاهداری آن دو (برای او گران نیست و) وی را درمانده نمی‌سازد و او بلندمرتبه و سترگ است.
5- سوره اخلاص
6- سوره فلق
7- سوره ناس

ابن کثیر می فرماید: بهترین راه درمان برای علاج سحر و جادو خواندن سوره های اخلاص و فلق و ناس است بر روی شخص جادو شده همچنانکه خدای متعال نیز، پیامبر(ص) را که مسحور شده بود با قرائت همین آیات شفا داد.
والسلام

نمایش بیشتر

خلیل پارسا

@نویسنده . مترجم . فعال دینی و مدنی @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : دبیر آموزش و پرورش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا