تاریخشخصیت ها

ماموستا ملا محمد نخشی پور را بهتر بشناسیم

ملا محمد نخشی پور

مختصری از زندگی نامه استاد فرزانه، عالِم فقیه و گرانقدر، استاد ملا محمد نخشی پور

علمای بزرگوار، در طول تاریخ مدید اسلام همچنان در کنار زندگی صعب و سخت‌شان الگوهای بسیار ارزشمندی برای علاقمندان به کسب معنویت و دانش می باشند.

خداوند متعال می فرماید : (یَرْفَعُ اللهُ الذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ والذِینَ أُوتوا العِلْمَ دَرجاتٍ) (سوره المجادله)

خداوند [رتبه] کسانى از شما را که ایمان آورده‌اند و کسانى را که دانشمند و عالم باشند دارای درجات بلند می‌گرداند.

علمای بزرگوار مناطق کردنشین همیشه در مرحله عمل، اخلاص‌شان را به مرحله ظهور رساندند و در سطوح علمی همیشه بی‌نظیر بودند، اما متاسفانه در کمال بیکسی جان به جان آفرین تقدیم می‌نمایند.

جای بسی سرور و خوشحالی است که افتخار نوشتن چند سطری از زندگی استاد عالیقدر ماموستای دانشمند استاد ملا محمد نخشی پور نصیب بنده شده، تا باشد سپاسگزار خداوند باشیم که تلمذ در حضور چنین اساتیدی را از افتخارات ما قرار داده است.

ماموستا محمد نخشی پور از اساتید شهیر و نامدار اهل سنت، سال‌هاست با درایت و عملکرد عالمانه خود در راس کانون هدایت و تربیت جامعه گام بر می‌دارد و همراه با بزرگان و امامان جمعه شهرستان ارومیه توانسته‌اند راهبران شایسته و امینی برای جامعه باشند.

می‌بینیم ماموستا در این زمینه عمر خویش را صرف خدمت به مردم و جامعه نمودند، با توجه به کهولت سنی که دارد اما هنوز پر انرژی و بسیار اهل مطالعه می باشند.

ماموستا محمد نقشی پور متولد ۱۳۱۷ از روستای بچه جیک بخش صومای ارومیه در خانواده‌ای کشاورز بعنوان تنها فرزند خانواده متولد و رشدو نمو کردند.

ایشان بعد از مدتی با اصرار ما در مرحومشان به همراه دایی خود بنام عبدالرحیم و چهار نفر دیگر از اهالی روستا پیش امام جمعه روستای بچه جیک بنام سه یدامه لا علاءالدین به تعلیم قرآن کریم و علوم مقدماتی پرداختند. سه یدامه لاعلاءالدین از خانقاه شیخ برهان یک نفر حافظ قرآن کریم و قاری و عالم به علم تجوید راجهت تعلیم قرآن به روستا می‌آورد و مادرش به آن استاد یک راس بز، می‌دهد تا قرآنی را برایش هدیه کند(آن قرآن درحال حاضرهم موجود است.)

پدر ماموستا بعد از ختم قرآن در قبال تعلیم، به آن قاری مقداری گندم می‌دهد. این از علائم ایمان در قلب اهالی ساده زیست و زحمتکش منطقه صومای و برادوست می‌باشد.

بعدًا نزد روحانی روستا، مولودنامه، اشعار ملاجزیری، و عوامل جرجانی و مقداری علوم مقدماتی را فرا می‌گیرد و بعد از آن به روستای میرآباد صومای نزد ماموستا شریف می‌روند تا به ادامه تحصیل بپردازند.

از دوستان و رفقایش، من جمله دایی ایشان عبدالرحیم ترک تحصیل می کنند و تنها ایشان به این راه پر بار اما سخت کسب علوم دینی ادامه می‌دهند.

سپس با اصرار مادر و علاقه‌ای که داشتند به بخش مرگور و روستای دزگیر می‌رود و در حجره مشغول به تحصیل علوم دینی می‌شوند.

هرچند بعضی وقت‌ها پدر وی مخالفت می‌کردند چونکه هیچ فرزندی نداشتند جهت امورات کشاورزی،اما با اصرار وتشویق مادروعلاقه ای که داشتند به تحصیل ادامه دادند

در این زمینه از استاتید بسیار زیادی کسب علم نمودند، می‌توان به اساتید برجسته‌ای از جمله:

۱. مرحوم علامه ماموستای بزرگوار سیدا مه‌لا جلال انصاری امام جمعه محترم روستای قونی

۲. استاد مرحوم ماموستا ملا قلی زاده دزگیر مرگور

۳. استاد مرحوم ماموستا ملاحسن دوستکی

۴. استاد مرحوم ماموستا ملا خالدامام جمعه وقت زیوه

۵. استاد فرزانه ماموستا ملا رشید برهانی امام جمعه اسبق روستای کایر

۶. استاد مرحوم ماموستا ملا عبدالرحیم امام جمعه وقت روستای گردوان

۷. استاد مرحوم ماموستا ملامحمد ولزی امام جمعه وقت دیزج مرگور

۸. استاد مرحوم ماموستا محمد بازرانی امام جمعه وقت روستای گیسیان

۹. استاد مرحوم ماموستا علی نای بین

۱۰. استاد مرحوم ماموستا سیدعبدالرحمن اطهری

۱۱. ماموستا کمال الدین مدرسی

۱۲. ماموستا حسین مجدی در مدرسه مهاباد

۱۳. ماموستا یوسف گرگول مهاباد

۱۴. استاد مرحوم ماموستا محمدصالح جوله مرگی خانی پسوه پیرانشهر

اشاره نمود.

لازم به ذکر است که ایشان دارای ۲ اجازه نامه افتاء می‌باشند؛ در ابتدا در مدرسه علوم دینی مهاباد خدمت ماموستا ملاحسین مجدی اجازه می‌گیرند و سپس در امتحان آزمون دانشگاه منقول و معقول قبول می‌شوند.

اما وقتی با بزرگان روستای بهیک در رابطه با تحصیل در دانشگاه و رفتن به تهران مشورت می نمایند آنان به علت علاقه ای که به ماموستا داشتند ودلایلی دیگر که خود ماموستا می دانند ایشان را منصرف می کنند.

ماموستا محمد از آنجایی که علاقه و تعصب خاصی نسبت به ماموستا ملامحمدصالح جوله مرگی خانی داشتند و می‌خواستند که اجازه نامه‌اش به ماموستا ملامحمدصالح متصل شود باز برمی‌گردند به روستای گیسیان و در خدمت ماموستا بارزانی برای بار دوم جمع الجوامع وتهذیب الکلام و علم فلکیات و تفسیر بیضاوی تا قسمتی و الکشاف را می خوانند و دوباره از استاد مرحوم بارزانی اجازه افتای دیگری می‌گیرند.

از اساتید برجسته و توانایی که همیشه ورد زبان ایشان وبسیار الگوی برجسته‌ای برایشان بودند ماموستا ملامحمدصالح جوله مرگی خانی پدر بزرگوار ماموستا ملا کمال مدرسی می‌باشد.

این حرکت هم نشان از احترام و علاقه طلاب و دانش آموختگان قدیم به اساتیدشان بودند والبته علاوه بر ان علاقه شدید وعطش آنان نسبت به کسب علوم مختلفه نیز می باشد.

بعد از اتمام دروس حوزوی در روستای گنبد ۱۳ سال مشغول به تدریس و امامت جمعه و حل امورات اجتماعی مردم شدند.

وقتی امام جمعه روستای گنبد بودند در آزمون سردفتری شرکت و در سال ۱۳۵۴ مجوز دفتر ازدواج را کسب می‌نمایند.

بعد از آن به مدت چهار سال در روستای اسکندرآباد بخش برادوست مشغول خدمت به مردم بودند.

البته ناگفته نماند در سالهای اول انقلاب زندگی در روستاها مانند امروز راحت نبود اما عشق به راه دعوت همه مشکلات را بر امثال ماموستان آسان می‌نمود.

از آن به بعد تا بحال در محله‌ی پشت کشتارگاه، ۴۱ سال است در مسجد محمد رسول‌الله(ص) مشغول به امر تدریس و تبلیغ می‌باشند.

و سال‌هاست که طلاب و دانش آموخته‌های زیادی را در علوم دینی به جامعه معرفی نموده اند که می توان به تعدادی از این شاگردان برجسته ماموستا اشاره نمود:

۱. استاد فرهیخته ملا مراد امام جماعت مسجد گه‌وه‌ر ترکیه

۲. استاد فرزانه ماموستا یونس جهانگیری امام جمعه سابق روستای گنگچین

۳. استاد ملامجید امام جماعت یکی از مساجد وان ترکیه

۴. استاد ملا ابراهیم ساکن ترکیه

۵. استاد بزرگوار ملا رحیم خیری امام جمعه روستای روند سفلی

۶. استاد بزرگوار ملا شمس‌الدین یحیوی امام جمعه روستای الند خوی

۷. استاد ملا سراج الدین اسمعیلی امام جمعه بله سور خوی

و ده‌ها تن دیگر از دانش آموختگان حوزوی که ذکر نام همه آنها کاری نشدنی هست.

ماموستا محمد دارای هفت فرزند پسر وفاقد دختر می‌باشند که در این زمینه فرزندانش از منظر تحصیلات عالیه بسیار الگوی مناسبی می‌باشند تقریبا خانواده‌ای لبالب از علم و دانش و فرهیختگی هستند.

به ترتیب ۱) اقصی دارای مدرک دکتری مدیریت استراتژیک (سمت فرماندار سردشت)

۲) عبدالرقیب دارای مدرک دیپلم و هم اکنون دانشجو ترم آخر کارشناسی حقوق از دانشگاه مهاباد (سمت دفتریار دفتر ازدواج و طلاق پدر)

۳) عبدالواحد دارای مدرک سطح ۲ شورای برنامه‌ریزی اهل سنت کشور و کارشناسی ارشد حقوق عمومی از دانشگاه آزاد ارومیه(سمت امام جمعه مسجد محمد رسول‌الله پشت کشتارگاه، سردفتر ازدواج و مدرس مدرسه شیخ شلتوت ارومیه)

۴) محمدسعید دارای مدرک دیپلم وهم اکنون دانشجو ترم ۳رشته فقه و حقوق اسلامی از دانشگاه پیام نور ارومیه (سمت دفتریار دفتر ازدواج را به عهده دارد)

۵) محمدامین دارای مدرک کارشناسی ارشد از تبریز رشته معماری و شهرسازی(سمت مهندس ساختمان)

۶) ابراهیم دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه تبریز رشته جامعه شناسی (سمت دبیر آموزش وپرورش مقطع دبیرستان)

۷) احسان دارای مدرک سراسری کار شناسی حقوق ازدانشگاه ارومیه(هم اکنون سمت کارهای وکالت و شرکت در آزمون وکالت)

ماموستا بسیار اهل مطالعه و تحقیق می باشند بیشتر وقتشان را در دفتر به مطالعه کتب تفسیر و فقه صرف می‌نمودند کاری که جوانان امروزی ما بسیار کم اهمیت از کنار آن می‌گذرند برنامه مطالعاتی را که اعلام نمودند شامل صبح‌ها مطالعه تفاسیری چون تفسیر الروائع البیان صابونی و کتاب منهاج امام النووی، بعدازظهرها هم ماموستا بیشتر در امور فقه به مطالعه کتابهایی چون ، کتاب تحفه ابن حجر وبجیرمی در شریعت وهمچنین باز تفاسیری چون تفسیر حاشیه شیخ زاده بر تفسیر بیضاوی تفسیر الکشاف وصفوه التفاسیر، شب ها هم الاحیاءالعلوم امام غزالی مطالعه می کردند.

ایشان در حال حاضر بعلت کهولت سن بیشتر وقت خود را در خانه در کنار خانواده به عبادت و بندگی خداوند سپری می‌نمایند و امورات مسجد را پسر بزرگوارشان که فردی تحصیل کرده و بسیار متین و حلیم نیز هست استاد ملا عبدالواحد نخشی پور بر عهده دارند برای ماموستای بزرگوار از خداوند منان طول عمر باعزت و سربلندی در عاجل و آجل، و برای فرزندانش آرزوی موفقیت روزافزون مسئلت می‌نمائیم.

به قلم: فهیم بهنام

از طريق
فهیم بهنام
منبع
https://sozimihrab.org/
نمایش بیشتر

فهیم بهنام

استان آذربایجان غربی - ارومیه مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا