گفتگو

مختصری از زندگانی شهریار پرهیزکار ؛ قاری و حافظ قرآن

شهریار پرهیزکار (زاده ۱۳۴۳ش)، حافظ کل قرآن کریم، و قاری ممتاز ایرانی و شیعه در سطح بین‌المللی است.

پرهیزکار از سال ۱۳۶۲ش در مسابقات سراسری قرآن کریم شرکت کرد و در رشته‌های حفظ قرآن کریم و قرائت، به ترتیب رتبه اول و سوم را کسب کرد.

او همچنین در مسابقات بین‌المللی حفظ و قرائت شرکت کرد و در کشورهای مختلفی از جمله عربستان سعودی، تانزانیا، اتریش، مالزی و لبنان، برای اجرای برنامه‌های قرآنی حضور یافت.

شهرت او بیشتر در زمینه قرائت قرآن کریم است. ضبط یک دوره ترتیل قرآن کریم در سال ۱۳۶۴ش، تالیف کتاب «چگونه قرآن را حفظ کنیم؟» و راه‌اندازی موسسه فرهنگی قرآن و عترت نورالثقلین به همراه محمد حاج‌ابوالقاسم و محمدرضا شهیدی‌پور، بخشی از اقدامات قرآنی اوست.

زندگی

شهریار پرهیزکار، ۲۵ مرداد ۱۳۴۳ش در تهران متولد شد و یادگیری قرآن کریم را از نُه سالگی آغاز کرد. او آغاز علاقمندی خود به قرآن کریم را شنیدن صوت حزین مادرش در خواندن قرآن و دعا بیان کرده است. شهریار پس از آن از سال ۱۳۵۲ش، هفته‌ای چهار تا پنج شب در جلسات قرآنی حاضر می‌شد و پدرش او را همراهی می‌کرد.

او در کنار حضور در جلسات قرائت قرآن کریم، چنانکه خود گفته، از سال ۵۴ یا ۵۵ش حفظ قرآن کریم را آغاز کرد و اولین بار در سال ۱۳۵۶ش در مسابقات قرآن شرکت کرد. روی دادن انقلاب اسلامی در ایران، و تعطیل شدن جلسات حفظ قرآن کریم، باعث شد که پس از حفظ ۱۰ جزء، دچار وقفه شود.

آغاز علاقه به قرائت قرآن

شهریار پرهیزکار علت اصلی علاقه خود به قرآن کریم را شنیدن تلاوت‌های زیبا دانسته و می‌گوید: اگر صوت زیبا و دلنشین نبود، انگیزه نداشتم به طرف قرآن بروم. حداقل در آن سن کودکی انگیزه‌ای نداشتم. الان ده‌ها قاری قرآن را می‌شناسم که فقط با شنیدن یک نوار قرآن، به سراغ قرائت قرآن رفته‌اند.

اساتید و مشوقان

محمدتقی مروت، اولین استاد شهریار پرهیزگار در قرائت قرآن بود که بعدها او را تشویق به حفظ قرآن هم کرد.

پرهیزکار در پاسخ سوالی درباره شیوه و روش خود در حفظ قرآن گفت: در حقیقت ما روش خاصی در حفظ نداشتیم، بلکه بیشتر بر اساس تجربه‌های شخصی کار می‌کردیم و گاهی روشی را پیش می‌گرفتیم، بعد می‌دیدیم مناسب نیست، روش دیگری را دنبال می‌کردیم، کتاب و نوار آموزش و خلاصه هیچ چیزی در این زمینه نبود و فقط هفته‌ای یک بار محفوظات خود را نزد استاد تحویل می‌دادیم، اما همین که دو سه نفر بودیم و جلسه‌ای داشتیم خودش مؤثر بود و آدم یک الزامی پیدا می‌کرد که ادامه دهد و مخصوصا تشویقاتی که ایشان [استاد مروت] می‌کردند و ما چون سن‌مان کم بود، تشویق را خیلی دوست داشتیم.

تحصیلات، شغل و ازدواج

شهریار پرهیزکار در سال ۱۳۶۰ دیپلم گرفت و وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد و تا سال ۱۳۶۶ در سپاه ماند. پس از آن در رشته مهندسی کامپیوتر مشغول به تحصیل شد اما به دلیل سفرهای خارجی قرآنی، بارها از امتحانات عقب افتاد.

او در سال ۱۳۶۹ ازدواج کرد و دو دختر به نام‌های فاطمه و مهدیه دارد.

نقل مکان به قم

شهریار پرهیزکار اهل تهران است، اما هم‌اکنون در شهر قم ساکن است. او در این باره می‌گوید:

«به دلیل محیط نامناسب تهران، مجبور به ترک آن شده‌ام و محیط قم را بیشتر می‌پسندم و البته محیط قم هم به طور کامل مناسب نیست، ولی نسبت به تهران برای زندگی مناسب‌تر است و خانواده‌ام اینجا راحت‌تر هستند و وقتی هم به زیارت می‌رویم، احساس معنوی خوبی داریم که بسیار تاثیرگذار است.»

مسابقات، داوری‌ و آثار قرآنی

اولین مسابقات قرآنی که پرهیزکار در آن شرکت کرد، در مسجد لاله‌زار تهران در سال ۱۳۵۶ش بود. پس از آن نیز در مسابقات مختلف در ایران و نقاط دیگر جهان، رتبه‌های برتر را کسب کرد. او همچنین سال‌هاست یکی از داوران مسابقات قرآنی در ایران و دیگر کشورهاست.

رتبه‌ها در ایران

 1. رتبه سوم مسابقات قرآن کریم اوقاف و امور خیریه استان تهران در رشته قرائت – ۱۳۶۲ش
 2. رتبه اول مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران در رشته حفظ ۲۰ جزء – ۱۳۶۲ش
 3. رتبه اول مسابقات سراسری قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در حفظ ۱۵ جزء – ۱۳۶۲ش
 4. رتبه دوم مسابقات سراسری قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در حفظ کل – ۱۳۶۳ش
 5. رتبه اول مسابقات سراسری قرآن کریم نیروهای مسلح در رشته قرائت – ۱۳۶۴ش
 6. رتبه اول مسابقات سراسری قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در رشته حفظ کل – ۱۳۶۵ش

رتبه‌های بین‌المللی

 1. رتبه دوم مسابقات بین‌المللی قرآن کریم لیبی در رشته حفظ ۲۰ جزء – ۱۳۶۰ش
 2. رتبه دوم مسابقات بین‌المللی عربستان سعودی در رشته حفظ ۲۰ جزء – ۱۳۶۴ش
 3. رتبه اول مسابقات بین‌المللی قرآن کریم عربستان سعودی در رشته حفظ کل – ۱۳۷۱ش

داوری‌ها

 1. حضور در هیئت داوران مسابقات استانی، سراسری و بین‌المللی برگزار شده در جمهوری اسلامی ایران
 2. عضو هیئت داوران مسابقات بین‌المللی قرآن کریم مالزی – ۱۳۷۲ش

آثار

شهریار پرهیزکار یک دوره ترتیل کامل قرآن کریم را در سال ۱۳۶۴ش منتشر کرده است. او همچنین کتابی با عنوان «چگونه قرآن را حفظ کنیم؟» تالیف کرده که به زبان‌های عربی و اردو ترجمه شده است.

نسخه فارسی این کتاب تا تابستان ۱۳۹۰ش، هفت بار چاپ شده و ۳۴ هزار نسخه از آن به بازار کتاب ایران راه یافته است.

نظرات و دیدگاه‌ها

شهریار پرهیزکار، در پاره‌ای موارد، در انتقاد به کمبود بودجه قرآنی و بی‌توجهی به برگزیدگان مسابقات بین‌المللی قرآن سخن گفته است. برخی از نظرات و دیدگاه‌های او عبارتند از:

انتقاد از تخصیص بودجه ناچیز برای ترویج حفظ قرآن

شهریار پرهیزکار در اسفند ۱۳۹۰ش، بودجه ۴۸۰ میلیارد ریالی نهضت ملی حفظ قرآن کریم در وزارت آموزش و پرورش را تیری در تاریکی دانست و گفت:

«حفظ قرآن توسط هر فرد در طول ۳ سال، حداقل ۱۰ میلیون ریال هزینه دارد. او سرانه ۲۴ هزار تومانی برای حفظ حتی بخشی از قرآن در طول یک سال را خنده‌دار دانست و گفت: در نگاهی به برخی از کشورهای عربی و هزینه‌کرد آنها در حفظ قرآن کریم در حفظ ۳ ساله، به این نتیجه می‌رسیم که برای هر فرد حداقل ۱۰ میلیون ریال هزینه لازم است.»

انتقاد از شبکه قرآن

شهریار پرهیزکار در گفتگو با شماره هفتم ماهنامه همشهری آیه در شهریور ۱۳۸۸ش می‌گوید:

«در بحث قرآن و ترویج فرهنگ قرآنی، صداوسیمای ما بسیار ضعیف عمل کرده است. … بدون اغراق و با ارفاق از ۲۰ به صداوسیما ۲ می‌‏دهم. … من تا حالا برنامه‌‏ای تخصصی در حوزه‏ قرآن در شبکه قرآن ندیده‌‏ام. البته اساسا با وجود این شبکه مخالفم. گونه‌‏ای سکولار کردن صداوسیماست. به این معنی که شما اگر قرآن می‌‏خواهی این شبکه را بزن، اگر هر چیزی جز قرآن می‌‏خواهی برو سراغ آن هفت شبکه دیگر. پیشنهاد من این است که شبکه قرآن را لطف کنند بردارند، اصلا حذفش کنند و برنامه‌‏هایش را در شبکه‌‏های دیگر توزیع کنند؛ البته به اندازه و به صورت حساب شده.»

انتقاد از بی توجهی مسئولان به مدال‌آوران قرآنی

پرهیزکار در گفتگو با شماره ۷ همشهری آیه، کم‌توجهی صداوسیما به قهرمانان قرآنی را مورد انتقاد قرار می‌دهد و می‌گوید:

«ایران در مسابقات جهانی نزدیک شصت مقام اولی تا سومی دارد. این خیلی مهم است و مردم باید بدانند. اما تلویزیون به قهرمان قرآنی ما که در مصر اول می‌شود، یعنی در بین کسانی که زبان اصلی‌‏شان عربی است و با همه بغض‌هایی که داوران آنها دارند [برنده شده]، کمترین بهایی نمی‌‏دهد. تیم‏ مار و پله رتبه بیاورد، کلی مسئول مملکتی برایش پیام تبریک می‌فرستند. شما بگویید آخرین باری که کسی برای یک قاری موفق در مسابقات بین‌المللی پیام تبریک فرستاد کی بود؟!»

انتقاد از انعکاس نامناسب مسابقات قرآنی در صداوسیما

شهریار پرهیزکار، ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ش، زمانی که عضو هیئت داوران سی و یکمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم بود، انحصار پخش مسابقات قرآن در رادیو و شبکه قرآن سیما را مورد انتقاد قرار داد و گفت:

«انحصار انعکاس مسابقات صحیح نیست و باید همانند مسابقات ورزشی که تقریبا تمام کانال‌ها حداقل در بخش خبر، آنها را پوشش می‌دهند عمل شود.»

او همچنین در تشریح دلیل درخواستش برای پخش سراسری این مسابقات از شبکه‌های اصلی صداوسیما گفته بود: «رادیو قرآن و همچنین شبکه معارف، مخاطبین خاصی دارند و مورد استقبال عموم قرار نمی‌گیرند.»

ترجیح حفظ قرآن بر قرائت

شهریار پرهیزکار، حفظ قرآن کریم را در برابر قرائت قرآن دارای اولویت می‌داند و می‌گوید:

«ما باید رویکردمان در جهت حفظ باشد. دلایل متعددی برای اینکه بگوییم باید بیشتر به حفظ توجه شود وجود دارد. با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که اخیر در تمام جلساتی که از قرآن سخن می‌گویند، محال است به حفظ قرآن اشاره نکنند. ایشان حتی در یک سخنرانی چشم‌اندازی را تبیین کردند که ما باید ۱۰ میلیون حافظ داشته باشیم. اینکه ایشان چرا تا این حد بر حفظ قرآن تاکید دارند که ۱۰ میلیون حافظ را مطالبه می‌کنند، جای بحث فراوان دارد. البته حضرت آیت الله خامنه‌ای بر قرائت قرآن هم اشاراتی داشته‌اند.»

«در همه نقاط دنیا شاهدیم [که] اولین و بیشترین جایزه به حفظ کل، پس از آن به حفظ ۲۰ جزء، سپس به حفظ ۱۰ جزء، و در نهایت به قرائت اختصاص می‌یابد. یعنی کم‌ترین جایزه به قرائت تعلق می‌گیرد. این صحیح نیست که به قاری و حافظ، یکسان جایزه تعلق بگیرد. به نظر من جایزه‌ای که برای حافظ در نظر گرفته می‌شود، باید حداقل دو برابر قاری باشد.»

هشدار نسبت به منحرف شدن مسیر تلاوت در ایران

شهریار پرهیزکار می‌گوید:

«مسیر قرائت قرآن ما [در ایران] در یک مسیر بدعت‌گونه و حتی انحرافی قرار گرفته و قاریان جوانی با تقلید از قاریان نسل جدید مصری که انصافا با نسل قدیم مصر و قاریانی همچون عبدالباسط فاصله فراوانی دارند، با یک تقلید رو به رشد، تلاوت قرآن را به سمت بدعت و ابتکار بسیار ناامیدکننده‌ای می‌برند.»

منبع : ویکی شیعه

تهیه : نیما جان 

دانش آموز کلاس نهم دبیرستان رسول خضری – قم قلعه مهاباد

نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا