گفتگو

مصاحبه اختصاصی ” سوزی میحراب” با حاج ماموستا علی رحیمی از پیرانشهر

استاد عزیز با سلام و عرض ادب،می خواستم از شما بخواهم مختصری درباره بیوگرافی عمومی خودتان توضیح دهید و بفرمایید

 در چه سالی و کجا متولد شده و چی شد که راهی”حُجره” شدید و نزد کدام یک از اساتید منطقه درس خوانده و تلمذ نموده اید؟

– با سلام متقابل و خسته نباشید، بنده علی رحیمی  فرزند حسن، معروف به ملا علی { قه لاته ره ش}، بر اساس شناسنامه سال ۱۳۳۷ هجری شمسی در روستای چیانه  از توابع شهرستان پیرانشهر از آذربایجان غربی  در میان خانواده ای کشاورز، متولد شده ام.

 در مورخه  ۱۳۵۲/۱۲/۷ با تشویق ماموستا مصطفیٰ محمودی امام جماعت وقت روستای شین آباد رسما وارد حجره شدم . مراحل ابتدایی را در حجره روستای سوغانلو، زرگتن، پسوه،لیک بن و کانی باغ و… گذراندم.

اساتید برجسته ای که زیاد در خدمتشان مانده و به تلمذ و کسب فیض پرداخته ام عبارتند از:

 حاج ماموستا شفیع برهانی،ماموستا محمودی،ماموستا عبداللہ سرخابی،حاج ماموستا سیدنورالدین واژی،ماموستا محمدامین مشهور به سمالوک،ماموستا محمد عزیزی ،ماموستافتاح یوسفی گرگول . تا اینکه بعد از طی کردن فراز و نشیب های دوران طلبگی و دست و پنجه نرم کردن با مشکلات در نزد استاد شهیر مرحوم حاج ماموستا محمد بداقی بعد از دوسال کسب فیض در خدمتشان مفتخر به دریاف اجازه افتا و تدریس شدم. بعد از دریافت اجازه نامه برای اولین بار در روستای قلعه تراش (پیران) شروع به کار تبلیغ و تدریس و ارشاد کردم ،مدت ۱۷ سال در آنجا ماندگار شدم. و اینک ۱۳ سال است که در مسجد یارغار{دونه خور} یکی از محله های پرجمعیت پیرانشهر موسوم به کهنه خانه در خدمت مردم و طلاب هستم.

 علت رفتن من به طلبگی این بود که پدر و مادرم مذهبی بوده و شدیداً به دینداری و خدمت در این راستا علاقمند بودند ، که این نشأت گرفته از دین و ایمان و باور آباء و اجدادم بود که جگرگوشه های خود را جهت خدمت به دین به مساجد و حجره ها گسیل می نموده اند.

 استاد، از مشکلات و موانع دوران تحصیلاتیتان برای خوانندگان «سوزی میحراب» بگویید؟

-دوران تحصیلی ما با رونق و علاقه ی زیاد به خواندن علوم دینی در راه خدمت به دین و روش نبی اکرم (ص) همراه بود و بدینگونه همه موانع را پشت سر می  گذاشتیم ،ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دست اندازهای زیادی برای ناامید کردن طلاب علوم دینی نمایان شد ؛ ظهور افکار انحرافی سیاسی علیه دین،پیدایش رسانه های انحرافی و فرهنگی وارداتی ،وجود فکرهای سیاسی دینی و مذهبی ….و تبلیغ بی انصافانه و مغرضانه علیه طبقه روحانی و طلاب ،عدم وجود فکری اساسی از اول تا حال در کردستان برای بقا وتثبت و دوام حجره ها از لحاظ سیاسی و اجتماعی و معیشتی و نحوه ی مدیریت آن ، ناامیدی از آینده و تبلیغ بر آن و ترفندهای مکارانه برای از بین بردن حجره ها و به انزوا کشاندن علمای دینی آن هم با انواع و اشکال و حیله های گوناگون ….. این نمونه ها بخشی از مشکلات و نابسامانی های دوران تحصیلی بنده بود .

 مزایا و محاسن تدریس در حجره های سنتی را در چه می بینید؟

مزایا و محاسن تحصیل در حجره های قدیم با جدید قابل شمارش نیست ! از مزایای مدارس قدیم می توان به این موارد اشاره کرد :

 ۱- حجره های سنتی قدیم مکان و تربیتگاه انسان سازی بوده اند ،از لحاظ فکری و ارزش های اخلاقی ،ادب وحیا،احترام و تقویٰ که می توان گفت هر طلبه ای نماد واقعی دینی بود .

۲ – حجره های گِلی و فرسوده قدیمی و دور از هر امکانات جزئی با نور معنویت الهی منور بوده اند که جلوه ی آن در قلوب علمای کردستان نمایان و آشکار بود.

 ۳- حجره های سنتی آن زمان دانشکده های مترقی عصر خود بوده اند که دانشگاه های مجلل و پر از امکانات  دنیا در قبال عالمان پرورش یافته این حجره ها سر تعظیم فرود می آوردند و از لحاظ تربیتی و اخلاقی و ادب همچون آموزشگاه نظامی بوده اند و از لحاظ حفظ امانت و دلپاکی و تقویٰ و حفظ اسرار و کرامت مردم روح جان مردم بوده اند؛ مقایسه حجره های سنتی از لحاظ تربیتی با حجره های امروزی بسان مقایسه آسمان و ریسمان است.

آیا پس از اتمام دروس حوزوی، به تحصیل علوم دینی و یا علوم دیگر ادامه دادید ؟

 همان گونه که اشاره کردم بنده بعد از فارغ التحصیلی – در خدمت استاد عالیقدر حاجی ماموستا محمد بداقی در شهرستان پیرانشهر – به روستای قلعه تراش رفتم و ۱۳ سال تمام و بدون وقفه در خدمت مردم و طلاب بودم.- و به همین خاطر نتوانستم به تحصیل علوم جدید و دانشگاهی بپردازم-

 استاد،از آثار و تألیفاتتان بگویید، تا کنون چند کتاب و جزوه تألیف نموده اید و آیا اثری یا آثاری آماده ی چاپ داری؟

– در واقع به علت مشکلات و مسئولیت خانواده فرصت ادامه تحصیل در علوم آکادیمی و دانشگاهی نداشتم ، ولی شکر خدا از سعی و تلاش و کوشش غفلت ننمودم و به تألیف و ترجمه علاقه مند بودم.  این بود که در این راه قدم برداشتم و به توفیق خدای متعال موفق به خلق آثار ذیل شدم:

۱- تحقیق در شناخت – شخصیت – حضرت عثمان رضی اللہ عنہ .

  ۲- چهار صفت ابوبکر صدیق رضی اللہ عنہ  .

  ۳-  باغی گۆلان بو ناسێنی خودا

  ۴- جلیس المتقین من آثار الانبیاء الصالحین{۳جلد}

   ۵- أصحاب از دیدگاه حضرت علی رضی اللہ عنہ

    ۶- ترجمه ألف معجزه من معجزات الرسول به زبان کردی

   ۷- ترجمه مؤذن الرسول بلال حبشی به زبان کردی

  ۸- ترجمه کتاب التصوف والطرق الیه عبدالرزاق نوفل به زبان کردی

   ۹- ترجمہ الاستعداد الیوم المیعاد إبن حجر العسقلانی  به زبان  کردی.

  ۱۰- مولودنامه

  ۱۱- تعددنماز جمعه

  ۱۲- بیوگرافی امام جعفر صادق علیہ السلام .

 عدم وجود مدارس علوم دینی در سطحی وسیع در کردستان را معلول چه عواملی می دانید؟ چرا بیشتر این حجره ها تعطیل شده اند ؟

– برچیده شدن حجره ها در شهر و روستاها در منطقه و کوردستان به طور کلی زایده تحولاتی سیاسی بوده است که در کردستان بعلت وجود نشانه های خفته ای احزاب لائیک و تبلیغ  گسترده زیر زمینی آنها علیه دین و رهروانش تا حدی نتیجه ای منفی را ببار آورده و بعلت اینکه روحانیون منطقه کردستان از هرگونه پشتوانه ی سیاسی محروم بوده اند و می توان گفت که پر آسیب ترین قشرجامعه هستند و از طرف دیگر تمام سیاست های حاکم بر جو کردستان را بر دوش آنها انداخته اند در حالیکه روحانیون کردستان از کلیه مزایای نظامی سیاسی و دولتی محرومند بلکه با عناوین متنوعی آنها را از صحنه خارج می کنند و هر روز با فشارهای سنگین اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و معیشتی دست به گریبان بوده و از این مسؤلیت عظیم فرهنگی دینی کاسته علاوه بر این دردهای نوظهور و افکارهای متفاوت دینی به نام اسلام در سطح منطقه با پیشنهادی متضاد چهره و سیمای پاکی طلاب و روحانیون را در انظار عموم مردم زشت نشان داده و از طرف دیگر نفوذ دسته های استعماری و استبدادی و تعصبات نژادی و مذهبی و سیاسی قدرت های منطقه ای تمام توان خود چه از لحاظ فکری و رسانه ای و فرهنگی و تبلیغی و دخالت های بی مورد ظاهراً و باطنی ،مستقیم و غیرمستقیم در تعطیلی حجره های دینی سهم بسزایی داشته است .

وضع معیشتی و معنوی علمای دینی کردستان را چگونه می بینید؟

علما و روحانیون منطقه کردستان ایران بعلت وابستگی معیشتی تمام عیار به مردم ، خودکفائی خود را در کلیه جوانب از جمله : فرهنگی،عقیدتی،اجتماعی ،تبلیغ و ارشاد… را از دست داده است . آری وضعیت معیشتی متکی به مردم هیچ گاه در راستای قداست و کرامت آنها نبوده و نیست ،همین وضعیت نابسامان مالی تأثیری عمیق بر معنویات ماموستایان نهاده که متأسفانه همین اتکاء به مردم ابزار تبلیغ دشمنان دین بوده علیه ماموستایان که آنها را سربار جامعه و مفت خور قلمداد می کردند و از طرف دیگر این وابستگی ماموستایان را مدیون و مقروض تاک تاک مردم نموده به طوری که استقلال فکری و معنوی را وی سلب نموده ؛ با این طرز فکر هر جا فتوای فقهی و عملکرد ماموستایان برخلاف میل آنان باشد ،هتک حرمت شده و از مسجد هم وی را بیرون می کنند. این طرز تفکر و اندیشه و یا به عبارتی دیگر ارباب و رعیتی و چشم انتظاری مالی ماموستایان در قبال مسؤلیت محوله ،معنویت ماموستایان را سست نموده که طلبه جوان امروزی در آینه دورنمای آینده زندگی خود را این چنین مشاهده می کند.

متأسفانه شکاف نسبتاً عمیقی بین علمای کردستان و جوانان و مساجد صورت گرفته است ،علل و عوامل این شکاف را در چه می بینید؟

– شکاف و اختلاف فکری و نظری در بین ماموستایان در کردستان را اگر موشکافی کنیم می توان به این موارد ذیل اشاره نمود :

۱- وابستگی به جریان های اجتماعی و سیاسی  و گاها مذهبی.

۲- عدم متکی به اصول دین،متکی بودن بر قال و قیل.

۳-خودپسندی و حسادت

۴- نفوذ مؤثر در بین این قشر و ساده نگری و دل پاکی آنان از هر لحاظ !

۵- نبود مرجعیت شورای رهبری که اصل دین است

۶- تواضع و کرنش و ذلت ماموستایان در مقابل افرادی به نام اولیاء ، که خود جانشین انبیاء است این نگرش و ساده لوحی وجه ی علماء کرام را بطور کلی در جامعه کاهش و مخدوش نموده .

۷- عدم اعتماد بنفس درقبال ناهنجاری ها و سکوت جمعی در مقابل این همه تبلیغات گروه و ستمها یکی بنام دین و ….

۸- جلوه دادن فروعیات و سکوت در برابر اصل دین .

۹- با این که (علماء امتی کانبیاءبنی اسرائیل )ولی تا بحال در قبال جامعه خود این مسؤلیت سنگین دینی و دنیایی را نادیده گرفته اند.

۱۰- قضاوت بی مورد و بدور از اخلاق و انصاف بیشتر دوستان در قبال هم نوع خودش با القاب وهابی ،اخوانی،مکتبی و تکفیری خصوصاً در عصر کنونی  بدون بررسی وضعیت و یا تأمل در آیه { ان جاء فاسق بنبأ فتبین…..}  این طرز تفکرات و تعقل ، خواسته یا ناخواسته که کار دشمنان دین و دوستان ناباب است لطمه ای جبران ناپذیری بر ارتباطات ماموستایان آورده که باعث شکاف عمیق بین جوانان و دانشجویان و علمایان کردستان و مسجد شده است .

 استاد اگر سخن ناگفته ای باشد با جان و دل می شنویم ؟

ضمن تقدیر و تشکر از جنابعالی بابت فراهم کردن بستر گفتگو برای حضرتعالی و مدیر و مؤسس سایت سوزی میحراب و نویسندگان و خوانندگانش از خالق هستی آرزوی موفقیت و شادی و سربلندی را خواستارم .

 توصیه بنده برای سایت وزین سوزی میحراب { اوصیکم بتقوی الله } است بخاطر خدا و در خدا و تبلیغ  واقعی دین قدم بردارید  و از هرگونه اختلاف و کشمکش های مذهبی و فکری و عقیدتی دوری جوید و تنها متکی به قرآن و سنت باشید ، استقلال کاری خویش را حفظ نموده کما اینکه تا به این لحظه زیر هیچ چتری نبوده  و در راه رهائی انسان ها و اتحاد و همبستگی مردم قدم بردارید و بس .

 

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

 

مصاحبه کننده : عبدالله علی پور

نمایش بیشتر

عبدالله علی پور

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - نقده @ شغل : دعوتگر دینی و فعال اجتماعی - مدیر کانال تلگرامی @sozimihrab

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا