تربیت فرزندانخانواده

وصیت امام احمد حنبل برای پسرش در هنگام ازدواج

وصیت امام احمد حنبل برای پسرش در هنگام ازدواج

ما همیشه نصیحت عرب‌ها را برای فرزندانشان، در شب زفاف می شنویم، اما این نصیحت را اول بار است که از فقیه امام (احمد حنبل) برای فرزندانش می شنویم، بعد از این نصیحت ها هر کدام از زوجین، سرهای خود را بلند می‌کردند.

وصیت امام ابن حنبل برای فرزندش در روز اول زناشوئی‌اش؛

ای پسرم: تو در کاشانه‌ات به خوشبختی‌ نمی رسی تا اینکه ده خوبی را در حق همسرت مراعات نکنی، پس آنها را از من بگیر و روی آنها حریص باش.

١- حقیقتاً زنان دوست دارند آنان را در آغوش بگیری. بخیل نباش از اینکه آنان را در آغوش بگیری، پس چنانکه (از در آغوش گرفتنشان) بخیل باشی، بین تو و او مانعی از سوء بوجود می‌آید.

٢- زنان عشق ظاهری را دوست دارند، پس بخیل نباش از آشکار کردن عشق و محبت در حق همسرت. اگر آشکارا به همسرت عشق و محبت نورزی، عشق و محبت بین شما کم می‌شود.

۳- زنان، مردان تند و تیز و دوراندیش را دوست ندارند، بلکه مردان آرام و نرم را بیشتر می‌پسندند. در مقابل هر صفتی که زنان دارند، صفت خوبی جایگزین آن بکن، چون مردان آرام و نرم، تظاهر به محبت و رسیدن به آرامش را در زنان بیشتر می‌کنند.

۴- زنان از شوهرانشان محبت می‌خواهند، آن محبتی که مردان از حلیله خود صداقت در سخن، جمال نیکوئی، لباس تمیز و بوی خوش می‌طلبند. شما هم در این موارد با آنان اینطور باش.

۵- بدان که خانه، مملکت زنان است. زن احساس می کند که او اساس و سقف و بزرگ خانه است، تنها تو هستی که می توانی این مملکتی که زن در آن احساس مالکیت می‌کند، را نابود کنی و تنها تو هستی که پشته را بر دوشت بر می داری که زنت را از چهارچوب زندگیش جدا کنی. اگر این تصمیم عجولانه را بگیری، مملکت خودت را نابود کرده‌ای! و برای پادشاه مملکت خویش، دشمن‌ترین دشمن آن است که در ملک خودش با وی به نزاع بیفتی؛ هر چند جر و بحث‌ها بیرون هم آشکارتر باشند، (پس اگر می‌خواهی کانون گرم زندگی ات محفوظ باشد، به حاکم خانه احترام بگذار.)

۶- زنان می‌خواهند که همسرانشان چیزی برای آنها کسب کنند و زیانی به آنها نرسد، بر شما لازم است که خودت و همسرت را در یک ترازو قرار دهی، چون یا شما هستید یا همسرت. زن ، شما را بر قوم و اقرباء خود اختیار کرده است، زن در غم و اندوه با شما شریک است و تمام ناراحتی زندگیش را فدای شما و فرزندانش می‌کند.

۷- بدان که زنان از دنده لج خلق شده اند، این خلقت راز زیبایی و مغناطیسی است و باعث عیب در آنان نیست، (زینت ابرو در کمانی او است) اگر زنان دچار لغزش شدند، مبادا ناآگاهانه این کج دنده را بر آنان حمل کنی که باعث رخصت در آنان باشد، با زنان باید با نیکی رفتار کنی، در غیر این صورت زندگیشان بهم می ریزد. جدایی (طلاق) سبب شکستن این دنده ها می شود. اگر زن دچار لغزش شد، آن را ترک نکنی، چون کجی آنان زیاد می شود و این کجی را بر نفس خود لازم می دانند و هرگز با شما با  نرمی رفتار نمی کنند و گوش بفرمان شما نمی شوند و همیشه باید کنار او باشی، چه دچار لغزش بشود یا نه و ممکن است گاهی به نفع تو و گاهی به ضرر تو باشد.

۸- بدان که زنان طبیعتشان بر ناسزاگویی قوم و خویشاوند می باشد و به کم خیری – و قضاوت عجولانه – مشهورند؛ اگر با یکی از آنان مدت طولانی خوبی کردی، ولی یک اشتباه از تو سر زد، می گوید: هرگز خوبی را از شما ندیده ام؛ پس حتی یک بار هم با اخلاق بد با آنان رفتار نکن، تا مورد کراهت و تنفر آنان قرار نگیری، این نوع خو و طبع را بر زنان عیب تلقی نکن. زیرا غیر از شما کسان دیگری هستند که به این نوع طبیعت زنان عشق می ورزند.

۹- بدان که زنان حالتی از ضعف بدنی و مشقت نفسی بر آنان گذر می کند، تا جائی که خداوند متعال در این حالات (حیض، نفاس، ولادت)، برخی از واجبات دینی مانند نماز و روزه را تا اتمام این حالات، از آنان ساقط کرده، تا صحت بدن و تندرستی جهت آمیزش بر می گردد. شما  در این حالت (حیض، نفاس، ولادت) با همسرت باش همان طوری که خداوند متعال مجموعه ای از فرائض را از آنان ساقط کرده، شما هم مطالبات و اوامرات را از سر آنان کم کن.

١٠- بدان که زن در نزد تو- مانند یک – اسیر است، پس به اسیر رحم کن و از کم و کاستی های آن گذر کن، آن وقت است که او برای شما بهترین کالا و بهترین شریک می باشد.

رحمت خدا بر شما باد ای ابن حنبل که این نصایح تا آخر عمرم کافی و وافی برای همه ما می باشد و اگر خواهان سعادت در زندگی مشترک هستیم باید آن را مراعات کنیم.

ترجمه از عربی : عبدالقادر عباسیان – روستای قلعه تراش – پیرانشهر
منبع : کانال تلگرامی دکتر وصفی ابو زید

سوزی میحراب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا