تاریخ

وفاداری پیامبر(صلی الله علیه و سلم) نسبت به همسرش خدیجه

وفاداری پیامبر خدا نسبت همسرش خدیجه

پیامبر خدا نمونه ای مثال زدنی در وفاداری با همسرانش می باشد و دلایل و نشانه ها و موضع گیری های فراوانی در این بارە در زندگیشان بە چشم می خورد.

این گفتەی ما نیست و ما در جایگاهی نیستیم که بتوانیم در باره آن سخن بگوییم و آنچە الان ذکر می‌کنیم، تنها با هدف یادآوری  مومنان می باشد، به امید آن که درسی باشد برای آن ها.همان گونه که قرآن می فرماید: «ای محمد پند ده؛ به راستی که پند دادن به مؤمنان سود می بخشد.» (ذاریات:۵۵)

این سخن غافلان را متوجە بازگشت به سنت و سیره خاتم پیامبران و پیشوای پرهیزگاران می کند. حسان بن ثابت به ذکر صفات و ویژگی های پیامبر(صلی الله و علیه و سلم) می پردازد و می گوید: چه کسی می تواند به آن ویژگی ها، آن هم در مرتبه والای آن نائل آید؟ از جمله آن صفات، وفاداری به عهد و پیمان است. پیامبر خدا(صلی الله علیه و سلم) نسبت به همسران، یاران، امتش و حتی مشرکان نیز وفادار بود، به همین خاطر شایسته است که وفادارترین شخص به شمار آید…

این مقاله، بە گوشه ای از روش پاک او در وفاداری با همسرانش اشارە می کند که ما از آن بوستان پر از گل، اندکی بر می چینیم تا این که از آن درس و عبرت و نور و هدایت برگیریم.

خداوند در قرآن کریم مومنان را مخاطب قرار داده و می فرماید. قطعا برای شما سرمشقی نیکو در رسول خدا وجود دارد. (احزاب/۲۱)
یعنی این که آیا به او اقتدا کرده اید؟ به همین خاطر می فرماید: برای کسی که پاداش خداوند و روز قیامت را امید دارد و خدا را بسیار یاد می کند. (احزاب/۲۱)

از جمله وفاداری پیامبر به همسرانش، وفای به همسرش خدیجه بود. از عایشه روایت است که می فرماید: «روزی هاله خواهر خدیجه اجازه خواست که به منزل ما بیاید؛ پیامبر با دیدنش به یاد خدیجه افتاد و از آمدنش بسیار خوشحال شد و گفت: «ای خدا؛ هاله دختر خویلد!» من از خوشحالی پیامبر ناراحت شده و حسادت ورزیدم و گفتم: چرا این همه از او –خدیجه- یاد می کنی! او پیر زنی از زنان قریش بود که دندان نداشت و دیگر از دنیا رفته و خداوند بهتر از او را به تو بخشیده است.»

عایشه می فرماید: «بر هیچ یک از همسران نبی اکرم به اندازه ی خدیجه، رشک نبرده ام گرچه او را ندیده بودم، ولی رسول اکرم به کثرت از او یاد می کرد و چه بسا که گوسفندی را ذبح می نمود، پس از  قطعه قطعه کردن آن، بخش عظیمی از آن را برای دوستان خدیجه می فرستاد.»

گاهی به آن حضرت می گفتم: گویا در دنیا زنی به جز خدیجه وجود نداشته است؟! رسول خدا می فرمود: «فضایل زیادی داشت؛ از جمله من از او فرزند هم دارم.» عایشه می گوید: روزی، از نبی اکرم دلخور شدم و گفتم: چرا همیشه از خدیجه یاد می کنید؟ فرمود: «محبت او در دلم جای گرفته است.»

عایشه همچنین می گوید: تا زمانی که خدیجه وفات نکرد، نبی اکرم با زن دیگری ازدواج ننمود. از ام المومنین عایشه روایت است که می فرماید: پیامبر خدا هنگامی که اسم خدیجه می آمد، به نیکی از او یاد می کرد، به همین خاطر روزی به او حسادت ورزیدم و گفتم: «چقدر زیاد او را یاد می کنی! در حالی که خداوند بهتر از او به تو داده است. پیامبر(صلی الله علیه و سلم) در پاسخ من گفت: خداوند بهتر از او را به من نبخشیده است، خدیجه به من ایمان آورد در حالی که مردم به من کفر ورزیدند و من را تصدیق کرد آن گاه که دیگران مرا تکذیب کردند و با مال خویش مرا یاری رساند، زمانی که مردم مرا تحریم کردند و خداوند به وسیله او به من فرزند داد، در حالی که از همسران دیگرم صاحب فرزندی نیستم.» ابو هریره می گوید: جبرئیل نزد رسول خدا(صلی الله علیه و سلم) آمد و گفت: او خدیجه است که با ظرفی از خوراکی و یا آب می آید. هنگامی که نزد تو آمد، سلام پروردگار و مرا به او برسان و او را به خانه ای در بهشت بشارت بده که از مروارید ساخته شده است و هیچ گونه خستگی و سر و صدایی در آن وجود ندارد.

منبع: شبکه الالوک
نویسنده: کرم جمعه عبدالعزیعبدالعزیز
ترجمه: مژگان جواهری
ویراستار: حسن زاده

نمایش بیشتر

مژگان جواهری

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ مدرس و فعال دینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا