اصول

کلاغ؛ نخستین آموزگار بنی آدم

یکی دیگر از اعجازهای قران در مورد زاغ (کلاغ)

امروزه دانش ، انسان را در عصر حاضر جلوی حقیقت مؤکدی قرار داده است ،حقیت مؤکدی که همه دلائل، بر صحت آن گواهی می دهند و جای هیچ گونه ستیزه ای با آن نیست و به سخن های بیشتری نیازی ندارد…

دانش ،انسان را روبروی یقین و باور قاطعانه ای گذاشته است و برایش آشکار نموده است که به هر سو بنگری نشانه ای دال بر وجود یزدان را خواهی دید.

کاش دانشمندان در گذشته و حال ، همراه با فقه و اصول و احکام شرعی ، درباره این آیات مهم نیز به بررسی و پژوهش می پرداختند، تا برای جوانان سرگشته ، با اسلوب اندیشمندانه علمی ، زیبائی ها و شگفتی های آفریده های یزدان را روشن می نمودند  و آن حقایق اعجاز علمی را که قرآن در بیان آنها بر علوم جدید پیشی گرفته است ، در معرض دید چنین جوانانی قرار می دادند! 

اگر زندگی زاغ ( کلاغ) بر پرده سفید سینما نمایش داده شود همگان در صحت آن دچار شک و تردید می گردند ؛ چرا که عجیب تر و شگفت انگیزتر از افسانه ها است؛ بلکه باریک تر از خیال و فراتر از تصور است . زنجیره ای ازاحوال و اوضاعی است که هیچ گوشه ای از آن از عجائب و غرائب خالی نیست و از شگفتی ها موج می زند .

بررسی این زندگی شگفت انگیز در چند سطر اندک است و لیکن فرزانگان پس از صدها سال پژوهش  و بررسی سخت و طولانی و خستگی آور بدان دسترسی پیدا کرده اند .

خداوند عزوجل در قران میفرماید:(فَبَعَثَ اَللّٰهُ غُرٰاباً یَبْحَثُ فِی اَلْأَرْضِ لِیُرِیَهُ کَیْفَ یُوٰارِی سَوْأَهَ أَخِیهِ قٰالَ یٰا وَیْلَتىٰ أَ عَجَزْتُ أَنْ أَکُونَ مِثْلَ هٰذَا اَلْغُرٰابِ فَأُوٰارِیَ سَوْأَهَ أَخِی فَأَصْبَحَ مِنَ اَلنّٰادِمِینَ / پس، خدا زاغى را برانگیخت که زمین را مى کاوید، تا به او نشان دهد چگونه جسد برادرش را پنهان کند. [قابیل ] گفت: «واى بر من، آیا عاجزم که مثل این زاغ باشم تا جسد برادرم را پنهان کنم؟» پس اززمره ی پشیمانان گردید. ( المائده ؛۳۱)

زاغ پرنده (غراب)در داستانی که در قران و در سوره مائده آمده است آن است که به انسان یاد می دهد که چگونه مرده را دفن کند،اما چیزی که اینجا بیشتر مد نظراست این است که چرا خداوند زاغ را انتخاب کرده و در قران از آن یاد نموده تا اولین معلم بشر او باشد ؟

طی تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که پرنده ی زاغ در(مقایسه با سایر پرندگان)باهوش ترین پرنده است و همچنین دارای مغز بزرگ تری در مقایسه با سایر پرندگان است، همچنین در تحقیقاتی که انجام شده، به این نتیجه رسیده اند؛ که پرنده ی زاغ دارای یک نوع سیستم و قانون مخصوص بخود است که موظف به پیروی از آن است از روی توانایی که خداوند به آنها بخشیده و برای هر کدام از آنها که از این قانون سرپیچی کنند مجازات مخصوصی تعیین شده که بشرح زیر است:

یک : غذا و خوراکی بچه زاغ های دیگر شدن

هر وقت  یکی از زاغ های پرنده مرتکب این کار شد بقیه ی زاغ ها به صورت گروهی به او حمله ور شده  وهمه ی پرهایش  را کنده تا دیگر توان پرواز را از دست دهد!

دوم :  مجازات شدن بابت خراب کردن جای (لانه)دیگرزاغ ها

برای این عمل هم مجازات مخصوصی در نظر گرفته شده است و آن این است که همه زاغ ها او را مجبور به ساختن لانه ای تازه برای زاغی که لانه اش خراب شده می کنند !!!

سوم : مجازات شدن بابت تجاوز به زاغ ماده زاغ دیگر:

این عمل هم سزایی است اگر یکی از آنها به ماده زاغ دیگر تجاوز کند  به این شیوه او را سزا می دهند که همه ی زاغ ها ، به زاغ متخلف حمله ورشده و با نوک او را کشته و بعد از کشتن او  جسدش را به جایی دور برده و قبری به اندازه ی جسمش  برایش حفر می کنند و او را در آنجا دفن می کنند.

وَمَا مِن دَابَّهٍ فِی الْأَرْضِ وَلَا طَائِرٍ یَطِیرُ بِجَنَاحَیْهِ إِلَّا أُمَمٌ أَمْثَالُکُم ۚمَّا فَرَّطْنَا فِی الْکِتَابِ مِن شَیْءٍ ثُمَّ إِلَىٰ رَبِّهِمْ یُحْشَرُون.(انعام ٣٨ َ)و نیست هیچ جنبنده ای در زمین و نه هیچ پرنده ای که میپرد با دو بال خودش مگر انکه گروه هایی مانند شمایند و فرو نگذاشتیم در ان کتاب هیچ چیز را سپس به سوی پروردگارشان گرد اورده میشوند.

گوشه ای از زندگی شگفت انگیز ( زاغ ) که دیده ها را به سوی خود خیره می کند:

زندگی کلاغ ها پر از عادات شگرفی است ، شگرف ترین عادات کلاغ ها این است  که هرگاه شاهین بزرگی، یا جغدی و یا روباهی به طرف آنان روی می آورد،کلاغ ها برای مقابله با آن گرد می آیند و قارقار فراوانی را با صدای بلندی، طنین انداز می کنند ، صدای قارقار ناخوش آیند آنها، غریب جنگجو را بر آن می دارد که از هراس آنجا را رها و خویشتن را از این غوغا نجات دهد. غارغار کلاغ ها بیشتر بر اثر هراسی است که از واقعه ای دارند که در شرف وقوع است ؛ چرا که  می ترسند یکی از این دشمنان به کلاغی هجوم کند و کار او را بسازد؛ بدین لحاظ همین که نخستین کلاغ چشمش به دشمن یورشگری بیفتد، فریاد می کشد و کمک می طلبد و همه عشیره و قبیله کلاغ روی می آورند و با درون پراز خشم کینه، آماده حمله دسته جمعی بزرگی می گردند .

 

نویسنده ؛  هیمداد خالید 

ترجمه و اضافه ؛ عبدالله علی پور

نمایش بیشتر

عبدالله علی پور

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - نقده @ شغل : دعوتگر دینی و فعال اجتماعی - مدیر کانال تلگرامی @sozimihrab

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا