خبرها،نظرها

بشتاب تا پدر و مادرت زنده اند !

(( وَوَصَّیْنَا الْإِنْسَانَ بِوَالِدَیْهِ حُسْنًا ۖ وَإِنْ جَاهَدَاکَ لِتُشْرِکَ بِی مَا لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ فَلَا تُطِعْهُمَا ۚ إِلَیَّ مَرْجِعُکُمْ فَأُنَبِّئُکُمْ بِمَا کُنْتُمْ تَعْمَلُونَ ))۱

ما به انسان توصیه می‌کنیم که به پدر و مادرش کاملاً نیکی کند، و (امّا ای انسان!) اگر آن دو تلاش کردند که برای من انباز قرار دهی – که کمترین اطّلاعی از آن نداری (و اصلاً شرک با علم و عقل سازگار نیست) – از ایشان اطاعت مکن. (ولی باز هم محترمانه و مهربانانه با ایشان رفتار کن). بازگشت همه‌ی شما به سوی من است و از کارهائی که کرده‌اید آگاهتان می‌کنم (و جزا و سزای اعمالتان را بی کم و کاست خواهم داد).

متاسفانه کسی نعمت زنده بودن پدر و مادر را درک می کند که آنها را از دست داده است ؛ زیرا والدین درب هایی هستند برای وارد شدن به بهشت همانطور که در حدیث صحیح آمده است :

رضایت پدر(۲) یکی از بهترین دروازه های بهشت هست پس این دروازه را حفظ بکن و یا آن را از دست ندهید . ۳

پس خوشا به حال کسی که در نیکی به والدینش با دیگران مسابقه می دهد و او را به وعده الهی مژده می دهیم که رسول خدا (ص) در حدیث صحیح می فرمایند :

رضایت الله در گرو رضایت والدین است و خشم الله در گرو خشم والدین است . ۴

اما با وجود شهرت فضیلت و پاداش این کار ، متاسفانه بسیاری از مردم نسبت به این امر مهم غفلت و سهل انگاری می کنند و ما می بینیم برخی از جوانان صدایشان را بر پدر و مادرشان بلند می کنند و برخی دیگر با وجود اینکه پدر و مادرشان بسیار محتاج و تهی دست هستند از مال خود به آنها نمی بخشند و برخی دیگر رای و نظر همسر و فرزندانش را بر مادرش ترجیح می دهد و … .

و دیگری هنگام خارج شدن از منزل از پدر و مادرش اجازه نمی گیرد و یا اینکه وقتی والدینش به او مهر می ورزند او بدان ها اهمیتی نمی دهند و اعتنایی نمی کند .

برخی دختران از مادرانشان نافرمانی می کنند و حتی با آنها مجادله و دشمنی می کنند و خواسته های درست مادرشان را نمی پذیرند چون بر خلاف میل آنان است .

برخی از آنها در حالی که کاری ندارند مادرشان را در امور منزل یاری نمی دهند .

 پس نیکی به پدر و مادر و رسیدن به بهشت از این طریق کجا است !؟

و از سوی دیگر مشاهده می کنیم برخی از والدین فرزندان شان را برای این امر خیر یاری و راهنمایی نمی کنند.

پدرانی هستند که در حالی که با خانواده خود بسیار با عصبانیت و خشمگینی برخورد می کند اما با دوستانش بسیار بسیار مهربان است !

پسر می خواهد دست پدرش را ببوسد اما او صدایش را بلند می کند و دعوایش می کند ؟

دختر با تمام عشق و علاقه نزد مادرش می آید تا کنارش بنشیند و با او صحبت بکند ، اما مادر او را پس می زند و به او امر می کند که به کار دیگری مشغول شود .

در پایان:

نیکی به والدین با نیکی به فرزندان دارای ارتباطی تنگاتنگ است پس لازم است هر کدام از طرفین درب نیکوکاری را برای طرف مقابل باز کند و این کار برای افرادی که مشمول رحم و کرم الله شوند بسیار آسان است.

ترجمه : عامر رضاییان

مراجع:

 1 – سوره : عنکبوت آیه : ۸

۲ – مادر هم به صورت سزاوار تر اینگونه است ، و یا منظور از والد در حدیث جنس آن است که هم پدر و هم مادر را در بر می گیرد .

۳ –  ک : سنن ترمذی  .  ب : البر و صله عن رسول الله (ص ) ش : ۱۹۰۰

۴ – ک : سنن ترمذی  .  ب : البر و صله عن رسول الله (ص ) ش : ۱۸۹۹

از طريق
عامر رضاییان
منبع
sozimihrab
برچسب ها

عامر رضاییان

استان کرمانشاه - شهرشتان کرمانشاه مدرس علوم دینی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن