تاریخسیره نبوی

پیامبر اکرم از زبان نویسنده ایسکاتلندی توماس کارلیل

پیامبر اکرم ( ص ) از زبان نویسنده اسکاتلندی ( توماس کارلیل )

توماس کارلیل در یکی از کتابهایش از پیامبر اکرم ( ص ) سخن به میان آورده و رسول خدا را تحت عنوان : پیامبر قهرمان ، بسیار منصفانه تمجید و ستایش نموده است !

می گوید : اگر بجای پیامبر اسلام حتی قیصر روم با تاج و عصای ویژه اش در میان این قوم می بود ، هرگز نمی توانست آنانرا وادارد که اینچنین از وی پیروی کنند ، ولی این پیامبر در کمال ساده زیستی و فروتنی موفق به چنین کاری شد !

محمد از لحاظ مسکن و طعام و لباس زهد پیشه کرده بود ، روزها سپری شده و در خانه ایشان آتشی برای پختن غذا روشن نمی شد ، بسیار ساده زیست بوده و همواره و بدون جاه طلبی به انتشار دین خود می پرداخت !

براستی که بزرگی و قهرمانی و نبوغ باید اینگونه باشد ، مطمئنا اگر قومش به بزرگی و ارجمندی وی پی نبرده بودند ، هیچوقت گردن گج و مطیع اوامر ایشان نمی گشتند !

من محمد را به خاطر دوری گزینی وی از ریا و تظاهر ، دوست دارم ، او از اعتماد به نفس بالایی برخوردار بوده و دنباله روی کسی را نپذیرفته و از ادعاهای بی اساس پرهیز نموده است !

مایه ننگ خواهد بود اگر شخصی فرهنگی ، به ادعای واهی کسانی گوش فرا دهد که می گویند : دین اسلام دروغ و محمد دروغگو و یاوه گو می باشد ، بدرستی که زمان آن فرا رسیده که با چنین ادعاهای پوچ و بی اساس به مبارزه بپردازیم ، رسالتی که این پیامبر ، مردم را بدان دعوت نموده ، مدت چهارده قرن است که به چراغی برای میلیونها نفر از مردم تبدیل گشته است !

آیا معقول و منطقی است که چنین رسالتی ، دروغ دروغ پردازی و یا فریب فریبکاری باشد ؟ آیا هرگز دیده و یا شنیده اید که فردی دروغ پرداز بتواند دینی را ساخته و پرداخته نموده و سپس شاهد انتشار آن بدین گونه باشد ؟!

شخص دروغگو توانایی ساختن خانه ای با آجر را ندارد ، پس چه می گویی : در مورد کسیکه خانه ای بنا نهاده و قرنها پا برجا بوده و میلیونها انسان در این مدت داخل آن سکنی گزیده اند ؟!

رسالتی که محمد با خود آورد عبارت بود از : صداقت ، حقگویی و نوری که کل جهان را بواسطه آن روشن ساخت !

در پایان امیدوارم که این سخنان توماس کارلیل از قلب او سرچشمه گرفته و تنها بر زبان و قلم وی جاری نبوده باشد !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن