اصول

آرامش زندگی  زیر سایه  قرآن 

 

زندگی زیر سایه قرآن نعمتی است . نعمتی که ارج و ارزشش را نمی شناسد جز کسی که آن را خود چشیده باشد. بزرگترین نعمت در روی زمین و در عرصه تاریخ ، نعمت قران کریم است که بر عمر می افزاید و پاکیزه و مبارکش می گرداند . قرآن در جان مؤمن جایگاهی دارد که هیچ کتابی دیگر ، مطلقاً چنین نیست . چون قرآن نزدیک ترین وسیله ارتباط میان بشر ناسوتی و عالم ملکوت به شمار می رود.

فرد مؤمن پیش از هرچیز پروردگار خود را تعظیم می کند. به تبع آن هر چیزی را که از طرف پروردگارش برای وی بیاید ، تعظیم می کند ؛ چه برسد به کلام نازل شده پروردگار خویش ؛ که نزد وی فرستاده شده است تا او را به راه راست و درست راهنمایی کند ، دل و راه روشن سازد، و خیر دنیا و خیر آخرت را به وی هدیه کند ؟!    

کتابی که از طرف مؤلفی به دست برسد که موضوع آن ارزشمند است ، به اندازه اطلاعی که از جایگاه علمی آن مؤلف خبر داشته باشم ، نزد من ارزشمند است . پس کتاب پروردگار جهانیان ، توانا ، توانمند، بسیار دان ، و حکیم چگونه است ؟ کتابی که بدانم اگر بخوانم ، جایگاه من را تا چه حد در ملأ اعلی بالا می برد و منزلت من را نزد پروردگار جهانیان والا می سازد ؟راستی برای انسان چه بزرگداشتی بزرگتر از این بزرگداشت آسمانی و بزرگ است ؟این قرآن تا چه اندازه عمر را افزون می کند ؟پروردگار انسان چه مقام و منزلت بزرگی به وسیله این قرآن به انسان عطا کرده است ؟ 

کتابی که استادم به من می دهد ، و می دانم که خواندن آن مقام من را نزد وی افزایش می دهد ، به اندازه ای که درجه و نمره من را بالا ببرد ، بر خواندن آن علاقمند خواهم بود، حال ، این کتاب چه ، که تلاوت آن تعبدی است که درجات من را نزد خداوند بالا می برد ؟ و البته مثل خداوند در همه آسمان ها و زمین از این گونه امور والاتر است .  در سراسر تاریخ بشری کتابی یافت نمی شود که در جان پیروان خود چنین جایگاهی را به دست بیاورد که قرآن در دل مؤمنان به دست آورده است .

بدون شک کشش و قدرت قرآن به حدی است که اگر شخصی همانند یک کتاب معمولی به مطالعه بپردازد ، در این صورت اگر با ذهنی باز به این عمل دست بزند ، از آن بهره مند خواهد شد . أما قرآن یک کتاب معمولی نیست . آغاز آن با این جمله مؤکد شروع می شود : {  ذلک الکتاب لا ریب فیه هدى للمتقین ///

 این است کتابى که در[حقانیت ] آن هیچ تردیدى نیست؛ [و] مایهء هدایت تقواپیشگان است: # سوره بقره آیه ،۲} .

پیام این آیه این است که از خواندن و مطالعه آن هدف شما یک هدف معمولی نیست . در این مطالعه شما خواهان هدایتی هستید که شخصیت شما را به طور کامل تغییر داده و به راه راست رهنمون شود و در آن ثابت قدم بدارد . برای ایجاد یک رابطه پر ثمر با قرآن ، برخی رفتارها و حالت های اساسی ذهن و دل از شرایط ضروری می باشند . تا هرجا که می توانید آنها را رشد و ترقی داده ، بخش زنده و پویایی از شعور خود بکنید و آنها را همیشه زنده نگه دارید . آن شرایط را با اعمال مرتبط کرده ، اجازه دهید در اعماق وجودتان وارد شوند. بدون کمک این وسایل درونی، نمی توانید سهم کامل خود را از برکات و رحمت های قرآن دریافت کنید. این ها از همراهان ضروری شما در سفرتان خواهند بود . رسیدن به این وسایل نه مشکل است ونه غیر ممکن است هرچه بیشتر به این امر بپردازید ، همانقدر قابلیت نزدیکی به قرآن را کسب خواهید کرد . 

قرآن،آیین کامل زندگی است . 

طوری که به همه جوانب ( زندگی) بشری به گونه ای پرداخته است که او را صالح می سازد و برای او مصلحت است : رابطه فرد با پروردگار خویش ، رابطه فرد با جامعه ، رابطه حاکم با محکوم ، روابط جنس مرد با جنس زن ، روابط خانوادگی ، روابط جنس مرد با زن ، روابط مسلمان با گروه های غیر مسلمان موجود در داخل جامعه اسلامی .  این کتاب إعجاز آمیز ، به همه امور موجود در زندگی بشر ، به تفصیل یا اجمال ، پرداخته است .

از این رو ، هیچ امری در زندگی سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، اخلاقی ، فکری ، یا روحی فرد مسلمان یافت نمی شود که در آنها به منبع دیگری غیر از این کتاب ، که شرح و تفصیل آن در سنت رسول خدا صلی الله علیه وسلم است ، رجوع کند . در زندگی وی هیچ امری هم وجود ندارد که روا باشد از آموزه های این کتاب خارج شود ؛ هر قدر هم که امور جدید پدید بیایند !!   هر قدمی که در درون دنیای قرآن برداشته شود و هر لحظه ای که با آن سپری شود ، شما را به سوی یک قله رفیع سوق خواهد داد و در محاصره آن نیرو و زیبایی قرار خواهید گرفت ، که همانند زندگی در قرآن در تکاپوست . برای کسانی که نخستین بار قرآن را از زبان رسول الله صلى الله علیه وسلم  می شنیدند، آن را یک حقیقت زنده و پویا یافتند. به همین دلیل زمانی که قرآن را می شنیدند ، ذهن و قلب آنان را فرا می گرفت . اشک از چشمانشان جاری می شد و تنشان به لرزه در می آمد. قرآن آنها را از دو جنبه فردی و اجتماعی ، به طور کامل به یک وجود نو ، زنده و زندگی بخش تبدیل کرده بود. کسانی که به بز چرانی و شتربانی مشغول بودند و در سطح معمولی دادوستد داشتند ، به راهنمایان بشر تبدیل شدند.

امروزه همان قرآن در برابر ماست . صدها هزار نسخه از آن در گردش است . در منازل ، مساجد ومنابر شبانه روز، به طور دائم تلاوت می شود. برای درک مفاهیم و مطالب آن ، ذخیره های انبوهی از تفاسیر وجود دارند .برای بیان تعالیم قرآن و گرایش ما به آن در زندگی همواره سخنرانی های پایان ناپذیری صورت گرفته است . اما اشکی از چشم ها جاری نمی شود و تأثیری بر دلها دیده نمی شود . سخن به مغز نمی رسد و هیچ تغییری در زندگی ایجاد نمی شود .

 آیا یا گذشت صدها سال اکنون قرآن برای ما به همان میزان نیروبخش می تواند باشد؟ چگونه می توانیم تحت راهنمایی قرآن سرنوشت خویش را تغییر دهیم ؟ 

قرآن ؛ دنیای نوین در انتظار شماست  ! 

زمانی که شما به سوی قرآن می آیید ، قدم به سوی دنیای جدید بر می دارید . هیچ اقدام مهم شما در زندگی والاتر ، مهم تر ، ظریف تر ،ظریف تر، بابرکت تر و سودمند تر از سفر به سوی قرآن و شناور شدن در دریای بی کران قرآن نمی تواند باشد . این سفر شما را به درون شادی ها و گنجینه های ارزشمند پایان ناپذیری سوق خواهد داد که آفریدگارتان برای شما و تمامی بشریت فرستاده است . در این جا جهانی از گنجینه های غیر قابل وصف علم و دانش خواهید یافت ،که در جاده های زندگی ، شمارا راهنمائی خواهد کرد و به اندیشه و کردار شما شکل صحیحی خواهد بخشیددر واقع زندگی با قرآن حس را به تحرک در می آورد ، به قلب گشایش می دهد ، و به روح شفافیت می بخشد ……. إن الله لا یغیر ما بقوم حتى یغیروا ما بأنفسهم …..﴿﴾…… در حقیقت، خدا حال قومى را تغییر نمى دهد تا آنان حال خود را تغییر دهند…….. سوره ، رعد آیه ۱۱).

  امت اسلامی نیازمند روح تازه ای است که در کالبدش دمیده شود ، به واسطه آن بیدار گشته و او را به کار و تلاش در راه رضای خدا وا دارد ،حال منبع یگانه و کامل که مدام احساسات را برانگیخته ، تارهای  قلب را نواخته ، و نیرو و توان روحی تولید نماید. آن منبع یگانه ای که همه ی این خصوصیات را در برگیرد چیست ؟

آیا خداوند مارا بدون آن معجزه و یا منبع این گونه رها می کند؟  آیا همین حالا وجود دارد یا باید در شوق وصالش بسوزیم ؟

بی گمان خداوند بندگانش را این گونه  رها نمی کند که دست و پا گم کرده و بی هیچ فایده ای به دور خود بچرخند ، در حالی که مهربانی و رحمت را برخود واجب گردانیده…..

اگر با هم در این موضوع بیندیشیم ، و احسان پیوسته خداوند بر بندگانش را به یاد آوریم ، خود را در برابر حقیقتی آشکار می بینیم آن حقیقت این است که باید این معجزه هم اینک در میان ما موجود باشد .

آری …… این چنین است اما آن را نمی شناسیم یا ارزشش را درک نمی کنیم ، و بر اساس جوهر و ماهیت آن تعامل نمی کنیم اما بی شک آن معجزه موجود است…. آن معجزه چیست ؟!   

خداوند این معجزہ را به زمان و مکان خاص و حتی شخص پیامبر اکرم ( ص) مرتبط نگردانیده که با وفات ایشان زمان أن معجزه نیز به سر رسد….بلکه آن را مناسب و درخور همه ی زمان ها ومکان ها تا برپایی قیامت گردانیده است…… آگاه باشید خودتان را با این معجزه آشنا کنید ؛ خواننده گرامی شاید از این که متوجه شوی که آنچه ما در جست وجوی آنیم میان خودمان موجود است تعجب کنی ….. برای یافتن جواب نیازی نیست که دورتر بروید . به جستجو در دل خود بپردازید ، رفتار خود را بررسی کنید.   آری ، تو مقداری در این خصوص معذوری ، و چرا این گونه نباشد در حالی که ما این معجزه را رها کرده آیم ، و شیوه غلط در تعامل با آن به ارث برده ایم …..!!  این معجزه این توانایی را دارد تا امت بیش از یک ملیارد و سیصد میلیون نفری به دور آن جمع شوند !!   اگر در تمام چیزهایی که در اختیار ماست به جستجو بپردازیم تنها یک چیز را می توانیم بیابیم که همگان از او داوری بطلبند…… آری آن معجزه قرآن کریم است .!

قدرت تاثیرگذاری این معجزه ( قرآن ) به گونه ای بوده که موی سر پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم را سفید کرده است . این ابوبکر صدیق رضی اللہ عنہ است که به پیامبر ( ص) میگوید؛ ای پیامبر (ص) موهای سرت سفید شده است ،و پیامبر اسلام فرمود : ( سوره های هود، واقعه،مرسلات ، إذا الشمس کورت مرا پیرکردند) /صحیح بخاری .

دایره ی تأثیر گذاری این معجزه نیرومند به حدی است که تنها بر آدمیان محدود نمی شود بلکه هنگامی که گروهی از جن بدان گوش فرا دادند چنین گفتند : قل أوحی إلی أنه استمع نفر من الجن فقالوا إنا سمعنا قرآنا عجبا ﴿﴾  بگو: «به من وحى شده است که تنى چند از جنیان گوش فرا داشتند و گفتند: راستى ما قرآنى شگفت آور شنیدیم.(سوره جن آیه ۱)

یهدی إلى الرشد فآمنا به و لن نشرک بربنا أحدا  ()  [که ] به راه راست هدایت مى کند. پس به آن ایمان آوردیم و هرگز کسى را شریک پروردگارمان قرار نخواهیم داد. (سوره جن آیه ۲).

پیام این دو آیه این است ؛ قرآن کتاب شگفتی است که عقل محدود بشر نمی تواند ابعادش را درک کرده و میزان قدرت تاثیرگذاریش را دریابد

علاوه بر این ، قرآن ، حقیقت وجود انسان ، نقش أو در زمین، هدف آفرینش او ، محدوه توانایی های او ، و سرآغاز پیدایش و سرانجام وی را به ما معرفی می کند .

به عبارت دیگر ،  قرآن راهنمای سفر بشریت است : از آغاز تا انجام .

چه تراژدی و بدبختی بزرگی است که به سوی قرآن بروید و دست خالی برگردید . نه تار روحتان به ارتعاش دربیاید و نه موجی در دلتان برخیزد و نه تغییری در زندگیتان ایجاد شود.

تصویر به ارث رسیده از قرآن  

بطور قطع بزرگترین مانع در برابر امت جهت بهره گیری حقیقی از قرآن همان تصویری است که در زمان کودکی در اذهان ما از قرآن نقش بسته ، این است که قرآن تنها در شرایط نزع ، مرگ و زیارت قبور به عرصه فراخوانده می شود و یا این که در کنار بیماران مبتلا به بیماری های لاعلاج به خواندنش پناه می بریم ، این خواندن ها نیز از گلو فراتر نمی روند، و به دل نمی نشینند .!! 

ادامه دارد …

 

تهیه و تدوین ؛  عبدالله علی پور

برچسب ها
نمایش بیشتر

عبدالله علی پور

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - نقده @ شغل : دعوتگر دینی و فعال اجتماعی - مدیر کانال تلگرامی @sozimihrab

نوشته های مشابه

‫۱۳ نظر

 1. باسلام به خدمت استاد علی پور عزیز و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در این ماه مبارک میخواستم بابت مطالب ارزشمندی که در این سایت میگذارید تشکر کنم چون واقعا مفید هستند و ان شاالله خداوند عمر باعزت به شما عطا کند. و یه پیشنهاد اونم اینکه بعضی جملات را که همسان آنرا در قران ذکر میکنید سعی کنیدکه در کتاب شاعران بزرگی مثل مولانا و سعدی و… جستجو کنید و اشعار مربوطه رو بیارید که نوشته هاتون زیباتر باشند البته من در حدی نیستم که به شما چیزی رو یاد بدم و فقط و فقط پیشنهاد شخص من است.جزاکم الله خیرا

 2. سلام ودرود و احترام و آرزوی موفقیت برای یکایک نویسندگان سوزی محراب ؛ استاد علی پور عزیزوبزرگوارم ضمن تقدیر وتشکر از نوشتن مقاله های مختلفی که نوشتی و آرزوی سلامتی و شادی برای شما بی صبرانه منتظر ادامه بحث هستیم .

  خاک پای شما / احمدی

 3. سلام وعرض ادب واحترام دارم خدمت استاد فرزانه ام علی پور از دیار حافظان قران ، بلوچستان دستانت را می بوسم ؛ واقعا قلم فرسایی شما بسی جای افتخار است هزاران درود ورحمت برشما . برخود می بالیم که شاگرد شما هستیم

 4. با سلام و آرزوی طول عمر باعزت برای سایت سوزی محراب ، از ایزد منان آرزوی موفقیت و سرفرازی دنیا واخرت را براتون خواستاریم استاد علی پور عزیز امیداوریم دیگر اساتید جوان و….همچون شما قلم فرسایی کنند . جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد

 5. با سلام . استاد علی پور جزاک الله خیر . واقعا ارث رسیده از قرآن متاسفانه امروزه تنها نکاتی است که در آخر ه آن اشاره فرمودید.
  خداوند شما استاد عزیز و سایت سوزی محراب را محفوظ کند تشکر بابت تمام نوشته هایت . ( بخصوص بحث قوام وقیومت زنان…..)

 6. ربی خوای گه وره بت پاریزی . وینه ی وه ک تومان زور بیت ئوستاد علی پور گیان . چاوه ریی (( ادامه )) بابه ته که ین .

  خوای گه وره سوزی میحراب ، سوزی دلان بپاریزیت

 7. زووووووررر جوان و پر مانا بو ئوستاد علی پور ؛ هه زاران سلاو له تو یاربی خوای گه وره بت پاریزیت . سپاس بو سوزی میحراب و دانه ری
  خوای گه وره گشت لایکتان له ژیر ئالای قورئان بحه سینه وه

 8. تقدیروتشکر میکنم از استاد عبدالله علیپور بابت تمامی نوشته های ارزشمند وپر محتوایی که در سایت سوزی محراب بارگذاری میکنند.به خود میبالم که خواننده سوزی محراب هستم از خداوند نیز خواستارم تمامی نویسنده های سوزی محراب زیر سایه قران حشر شوید

 9. ده ست خوشی به به ریز و خوشه ویست علی پور ده لیم بو نوسینی ئه بابته پر مانایانه ‘ خوای گه وره به ریزتان و به ریوه به ری مالپه ری سوزی میحراب و سه رجه م نوسه رانی له ژیر ئالای قورئان له روژی حه شر کو کاته وه
  ئامین

  سپاس –

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن