اصول

تلاش و مجاهدت های ائمه حدیث برای محافظت از احادیث نبوی

تلاش و مجاهدت ائمه حدیث برای نگهداری و محافظت از احادیث نبوی

 

محمد بن علی بن جمیل المطری

ترجمه : عبدالله احمدی

خداوند متعال بخاطر سعی و تلاش علمای حدیث ؛سنت نبوی را برایمان حفظ کرد ، اهل حدیثی که صحیح را از غیر صحیح و مقبول را از مردود جدا کردند ؛ آن سنت نبوی که مبین و بیانگر قرآن کریم است .

پیامبر اکرم صلی الله عليه وسلم قرآن و سنت نبوی را به یارانش آموخت همانطور که خداوند متعال می فرمایند: هو الذي بعث في الامیین رسولاً منهم یتلو علیهم آیاته ویزکیهم ویعلمهم الکتاب والحكمة وإن کانوا من قبل لفی ضلال مبین ) الجمعة 2: خداوند متعال کسی است که در میان بی سوادان پیغمبری را برانگیخته وبسویشان گسیل داشته تا آیات خدا را برایشان بخواند وآنان را پاک بگرداند او بدیشان کتاب قرآن وشریعت یزدان را می آموزد آنان پیش از این تاریخ واقعا در گمراهی آشکاری به سر می بردند .

صحابه کرام آنچانکه به قرآن اهتمام ورزیدند به سنت نبوی نیز توجه جدی کردند ، البته احادیث نبوی را در کتابی گردآوری نکردند تا مبادا با کلام خداوند ؛ قرآن در آمیخته شود و تنها به حفظ و تبلیغ آن اکتفا کردند ؛ آنچنان که پیامبر اکرم به آنها توصیه کرده بودند.

امام احمد وأبو داود باسندی صحيح از عبدالله بن عباس رضي الله عنهما روایت می کنند که پیامبر اکرم صلی الله عليه وسلم فرمودند :” خواهید شنید و از شما خواهند شنید ، و از کسانی که از شما شنیده اند خواهند شنید ” .

 پیامبر به یارانش دستور فرمودند که به ایشان گوش فرادهند ، چون تابعین به صحابه گوش خواهند داد و همینطور … واین توفیق حاصل شد به طوری که تابعین آمدند و از یاران پیامبر قرآن کریم و سنت نبوی را آموخته و سپس نقل کردند ومواظب بودند تا مبادا قرآن کریم و سنت نبوی با هم آمیخته شوند، برای همین شروع به جمع آوری احادیث پیامبر اکرم کردند .

 بعد از آنها مجتهدانی آمدند و نسبت به أحاديث پیامبراسلام کوشش های فراوانی انجام دادند ، احادیث را از طرق مختلف روایت کردند وتنها به یک روش و سند روایت حدیث بسنده نکردند ؛ بلکه از راه های گوناگون مشغول این کارشدند تابدینگونه اشتباه راویان حدیث را مشخص کنند و چندین کتاب در این باره تألیف کردند که حال ومنزلت هر کدام از راویان از لحاظ دیانت و حفظ را بشناسند وبه سبب همین کار دانستند که کدام راوی ، لفظ حدیث را زیاد یا کم می کند ؛ همچنین حدیث غریب و. .. ازهم جدا کردند وبرای هر یک از احادیث از لحاظ مقبول یا مردود بودن آن حکم صادر کردند ، احادیث صحیح را از غیر صحیح جداکردند واحادیث دروغین را که دروغگویان به پیامبر نسبت داده بودند وهمچنين احادیث ضعیفی که اعتمادی بر آنها نمی شود کرد و… را کلا غربال گیری کردند.

یکی از حکمت های پروردگار حفظ سنت نبوی است ؛ همچنان که قرآن را حفظ فرموده است و دراین میان امر به فرمانبرداری از خود ورسولش فرموده ( أطيعوا الله وأطيعوا الرسول) النساء 59 : از خدا وپیامبرش فرمانبرداری کنید.

( وما آتاکم الله الرسول فخذوه ومانهاکم عنه فانتهوا) الحشر 7: چیز هایی را که پیامبر از احکام الهی برای شما آورده را اجرا کنید واز چیزهایی که شما را از آن بازداشته دست بکشید.

( ومن یطع الرسول فقد أطاع الله) النساء 80: هر کس از پیامبر اطاعت کند در حقیقت از خدا اطاعت کرده است.

( لقد کان لکم فی رسول الله اسوة حسنة ) الاحزاب 21: سرمشق والگوی زیبایی در شیوه پندار و گفتار پیغمبر خدا برای شماست .

ارتباط ناگسستنی قرآن و سنت را در این می توان سراغ گرفت که برای مثال خداوند در قرآن کریم امر فرموده که نماز را بجای آورید ، اما کیفیت واحکام آن را در آنجا بیان نفرموده است واین امر را رسول الله صلى الله عليه وسلم و در قالب احادیث بیان کرده اند اینکه تعداد نمازها و چه چیزی باید در نماز خوانده شود ودر رکوع وسجود و همچنین کیفیت و وانواع آن را همه پیامبر مشخص فرموده است وبدین ترتیب روزه وحج و زکات و…  از این شرایط برخوردار است.

پس مسلمانان بی نیاز از سنت نبوی نیستند و بهمین خاطر خداوند متعال سنت پیامبر را به واسطه اهتمام محدثان و ائمه حدیث برایمان حفظ فرموده است ؛ آنچنان که قرآن کریم را توسط حافظان و خادمان آن حفظ فرموده است .

و الحمدلله رب العالمين.

 

رابط الموضوع :http:www.alukah.net

منبع : سایت شبکه الالوکه

ترجمه: عبدالله احمدی

نمایش بیشتر

عبدالله احمدی

نویسنده و مترجم و فعال دینی ✅ ساکن : آذربایجان غربی - مهاباد - روستای حمزاباد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا