عباداتفتاویفقه

حکم حج کسی که نماز نمی خواند !

در محل کارم در لبنان، همکار مسلمانی دارم که اذعان می کند نماز نمی خواند، چون نماز و قرآن یاد نگرفته است و کسی از اعضای خانواده خود و از جمله پدر و مادرش را هرگز ندیده که نماز بخوانند. او می پرسد مادر او می خواهد به حج برود، اما نمی خواهد پس از باز گشت از حج حجاب بپوشد و نماز هم نمی خواند و روزه هم نمی گیرد، آیا حج او قبول است؟

پاسخ

حمد و ستایش برای خداوند متعال و صلوات و سلام خدا بر رسول خدا و خانواده و همراهان و تابعین و پیروانش باد.

قطعاً نماز ستون دین اسلام است و تفاوت بین مسلمان و کافر در خواندن نماز است.

عالمان اسلامی درباره کسی که نمازهایش را به خاطر تنبلی و سستی نمی خواند، اختلاف نظر دارند:

بعضی گفته اند: چنین کسی کافر است (پناه به خدا)

و بعضی دیگر گفته اند: چنین کسی کافر نیست و از دایره اسلام خارج نمی شود؛ ولی باید از وی خواست که نماز بخواند و اگر سرپیچی کرد، به خاطر سستی و تنبلی نسبت به نمازش  کشته می شود.

در هر صورت کسی که تارک نماز است، جرم بزرگی مرتکب شده است ؛  بنابراین همکار خود را به خواندن نماز توصیه و سفارش کنید و اهمیت نماز و احکام آن را برایش بیان کنید. برایش روشن نمایید که به توجیه اینکه خانواده اش اهل نماز و خواندن قرآن نیستند، به هیچ وجه نباید نمازهایش را ترک کند.

اما حج کسی که از روی سهل انگاری و سستی نماز نمی خواند و به وجوب نماز اعتقاد دارد، با توجه به قول اول که تارک نماز کافر است -پناه بر خدا- حج و سایر عبادت هایش مقبول نیست .

و بنا به قول دوم،(کسی که به خاطر سستی و تنبلی نماز نمی خواند، کافر نیست)هرگاه شرایط وجوب حج فراهم شد، حج بر او واجب است و حجش جایز است، هر چند نماز هم نخواند.

اما مسئله حجاب قطعاً قبل از حج و بعد از آن بر هر زن مسلمانی واجب است و آنچه ما به این خانم و امثال او که در خانواده هایی فاسد و دور از احکام اسلامی زندگی می کنند، توصیه و سفارش می کنیم، این است که به حج بروند به امید اینکه خداوند توبه نصیب شان کند و به راه راست هدایت شان فرماید.

ترجمه: عثمان جاسمی

از طريق
عثمان جاسمی
منبع
sozimihrab
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا