خانواده

خودارضایی کودکان و راه حل آن!

 

سوال

فرزندم از روی عادت، دستش را داخل شورتش می گذارد ؛ این مسئله مرا واقعاً ناراحت می کند چگونه مانع از این کار او شوم؟

فکر کنید

بچه ها در مرحله ای از رشد، آلت تناسلی خود را کشف می کنند، درست همان طور که دیگر قسمت های بدن خود را کشف می کنند! در مورد این مسئله خصوصی باید رفتارهای مناسب را به بچه ها آموخت.

راه حل ها

۱-اگر فرزندتان دست هایش را داخل شلوارش کرد، به او بگویید که این کار را نکند و  به او بگویید نباید این کار را در برابر دیگران انجام دهد  بعد ، توجه او را به فعالیتی دیگر جلب کنید. بعضی بچه ها، قسمت های خصوصی بدن خود را در حمام به خوبی نمی شویند و این امر باعث خشکی یا جوش های پوستی می شود؛ بررسی کنید و ببینید آیا از جوشی که باعث خارش می شود، رنج می برد یا خیر؟!

۲- بعضی بچه ها، هنگامی که در برابر تلویزیون خسته و کسل می شوند، خود ارضایی می کنند. در این صورت مدت زمان تماشای تلویزیون را محدود کنید و وقتی در حال تماشاست، خوراکی یا چیزی برای سرگرمی به او بدهید تا در حال تماشای تلویزیون با آن بازی کند و می توانید هنگام تماشای تلویزیون، کنارش بنشینید.

بهترین کار این است که حتی اشاره ای در مورد این مسئله به او نکنید که این تغییر در برنامه روزانه ناشی از عادت او بوده است؛ پس از چند هفته، این عادت از بین خواهد رفت.

۳- اگر فرزندتان در حالت خود ارضایی به خواب رفته است، برنامه خواب او را تغییر دهید. کتابی برایش بخوانید و وقتی چراغ را خاموش می کنید، در اتاق بمانید و به آرامی با او صحبت کنید یا پشتش را بمالید. وقتی او به خواب رفت، می توانید اتاق را ترک کنید.

۴-اگر نگرشی مذهبی، خود ارضایی را نهی می کند، به تنبیه کودک متوسل نشویید و برای منع از این کار، باعث شرمندگی او نشوید. این کار نتیجه ای معکوس می دهد و فرزندتان مجبور به پنهان کردن این کار و احساس گناه و شرمندگی می کند. با آرامش تمام، احساسات خود را با حرف هایی در حد درک او، مطرح کنید؛ به او بگویید تمایل به خود ارضایی امری طبیعی است اما افکار و احساسات خود را در این مورد که چرا حس می کنید نباید این کار را انجام دهد، به او بگویید.

۵-کتابی در مورد جنسیت و رشد بخرید. ابتدا خودتان آن را بخوانید، زیرا مطالب زیادی هستند که شاید فراموش کرده باشید و یا بعضی از آن ها را ندانید! در فرصتی مناسب به کودک بدهید تا بخواند و به او بگویید برای پاسخ به هر سؤالی آماده هستید.

نویسنده: الیزابت پنتلی / مترجم: اکرم قیطاسی

—————————————-

منبع : راهنمای کامل تربیت کودک / نویسنده: الیزابت پنتلی / مترجم: اکرم قیطاسی

نوگرا

نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

‫4 نظر

 1. و چند انتقاد دارم درباره ی شبکه های عربی اطفال به اسم های طیور الجنه ، شبکه کناری ، شبکه ی نون ، شبکه ی اطفال و مواهب ، شبکه ی عربی جیم اطفال و شبکه ی ماجد اطفال ، شبکه ی اجیال اطفال و شبکه ی کارتون اطفال و شبکه های عربی دیگر مخصوص اطفال که بعضی از کلیپ هایی که در این شبکه های اطفال عربی پخش میشه حجاب کامل اسلامی در بعضی از کلیپ ها در برنامه زنده و ضبط شده رعایت نمیشه ، شماها دوستان عزیز به احتمال زیاد میتوانید به مدیران این شبکه های عربی اطفال دسترسی پیدا کنید و بهشون بگید که بعضی از کلیپ هایی که درست میکنید اشکال درش وجود دارد و بهشون بگویید که اصلاح کنند و همچنین به مدیران شبکه های دبی ، ابوظبی ، قطر ، کویت و تمامی اون شبکه هایی که سریال ها و فیلم های سینمایی مبتذل در شبکه هاشون به نمایش میگذارنند بهشون بگویید که فیلم ها و سریال های باحجاب کامل درست کنند و به نمایش بگذارنند و در ضمن جهت اطلاع میخوام بگم برادران عزیزمان شهاب الشعرانی و عصومی و ولید مقداد در شبکه طیور الجنه فعالیت میکنند و امیدوارم پیگیری کنید دوستان عزیز .

 2. دو سوال دارم که امیدوارم بهم پاسخ بدهید . سوال اول : آیا به کسانی که دوستشان داریم میتوانیم از کلماتی مثل جان ، جانم ، قربونت و امثال این کلمات را بگوییم از دیدگاه دین مبین اسلام درباره ی این موضوع حکمش چی هست ؟؟ آیا اشکال داره یا نه ؟؟ ، من قبلاً فکر کنم از برادر عزیزمان محمد صالح پردل شنیدم که گفت که این جملات فقط و فقط میشه به الله جل جلاله گفت و خودمم بر این باورم که این جملات جانم ، قربانت بشم فقط و فقط مخصوص الله جل جلاله هست ، توضیح بدهید دوستان عزیز . سوال دوم : حدود عورت جنس مذکر و مونث از دروان کودکی ، نوجوانی و سن پیری به طور کامل توضیح دهید که عورتشان در همه ی مراحل زندگی باید چگونه باشد ؟؟ ، مثلاً در حکم رشته های ورزش ( امثال فوتبال ، شنا ، کشتی ، و غیره … ) باید لباسی که در رشته های ورزشی از دیدگاه دین مبین اسلام بپوشند چگونه باید باشد ؟؟ ، امیدوارم کامل توضیح بدهید .

  1. درخصوص سؤال یکی از دوستان در مورد اینکه آیا جایز است برای کسانی که دوستشان داریم کلماتی مثل جان، جانم، قربانت وامثال این کلمات را بکار ببریم یاخیر؟
   درجواب این برادر سؤال کننده می گوییم: بنابر قاعده ی مشهور ((أصل در هر کاری اباحه است مگر نصی در مورد ممنوعیت آن وارد شده باشد)) براین اساس چون نص صریح و صحیحی از کتاب وسنت درمورد ممنوعیت بکار گیری این نوع کلمات وجود ندارد حکم به عدم جواز آن امری شرعی به نظر نمی رسد ، این درحالی است که درمعتبرترین کتاب بعد از قرآن یعنی صحیح بخاری ( اهل سنت) نصوص متعددی آمده است که می توان حکم جواز استعمال آن کلمات را استنباط نمود ؛ برای نمونه روایت شده که پیامبر( ص) خطاب به سعد بن ابی وقاص (رض) آنگاه که به طرف دشمن تیراندازی می کرد می فرماید: بأبی أنت وأمی یعنی : پدرو مادرم فدایت باد. و همچنین در حدیث صحیح دیگری در همان کتاب آمده است که حضرت ابوبکر (رض) خطاب به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وصحبه وسلم می گوید:فدیناک بآبائنا وأمهاتنا یا رسول الله یعنی : ما و پدر ومادرمان فدا و قربانت شویم ای پیامبر خدا.
   ضمناً ابراز این نوع کلمات بیشتر برای محبت و ادب درعرف برخی ملت ها بکار می رود نه چیز دیگر.
   اگر زیاد سخت گیری نکنیم می توانیم بگوییم: این الفاظ و اصطلاحات بیشتر جزو الفاظ لغو به شمار می آیند.
   و در پاسخ این بخش که گویا از یکی از بزرگان شنیده است که بکار بردن این کلمات برای غیر خدا صحیح نمی باشد ، می توان گفت : که نظر او جزو اجتهاد شخصی اوست و انسان مسلمان نباید بدون دلیل رأی هیچ کسی را قبول یا رد نماید و در این میان تنها قرآن و سنت صحیح دو منبع بلا منازع امت اسلامی هبه شمار می آیند .
   در پایان از همه عزیزان خواهش می شود تا زمانی که نص صریحی مبنی بر ممنوعیت چیزی وارد نشده بی دلیل آن را ناروا و حرام نشماریم ؛ چرا که بکار بردن این نوع کلمات بلا اشکال می باشد
   والله أعلم بالصواب
   عبدالواحد رحمهالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا