دعوت اسلامیعبادات

درس هایی از مدرسه حج

حج فریضه ای از فرایض الهی و رکنی از ارکان اسلام است ،زمان و مکان انجام آن در شریعت بیان شده است .

حج مبرور پاک کننده گناهان فرد حاجی است به گونه ای که او همانند روزی خواهد شد که از مادر متولد شده است.

” موسم حج در ماه های معینی است ـــ شوال/ ذی قعده/ و ذی حجه ـــ هر کس در آن ماهها به ادای حج بپردازد ( بداند که: ) همبستری و گناه و جدال در حج روا نیست. و هر کار خوبی انجام دهید خدا آن را می داند و توشه بر گیرید قطعا بهترین توشه پرهیزگاری است ای خردمندان از من پروا کنید.( بقره/۹۷)

بدین سبب از لابه لای این فریضه الهی یاد آوری چند نکته و درس خالی از لطف نخواهد بود :

۱ ــ امتثال فرمان خدا : بجا آوردن فرامین الهی ــ خواه حکمتش معلوم باشد یا خیرــ ؛ شخص حاجی بدون توجه به فلسفه احکام و بصورت کاملاً تعبدی و علی رغم مشقت فراوان اوامر خداوند را لبیک گفته است .

ناگفته نماند که مشقت در تکلیف یک سنت از سنن الهی است ؛ زیرا کاری که انتظار ثمره و میوه از آن داشته باشی بی مشقت نیست…

۲ ــ برادری و وحدت مسلمانان جهان : این فریضه مسلمانان را از اکناف و زوایای این جهان پهناور به سوی خود دعوت می کند و دراین ضیافت الهی رنگ و زبان و فرهنگ و لباس مانع وحدت نخواهد شد و همه حاضران در سرزمین وحی با دل های سر شار از محبت خدا و رسول الله( صلی الله علیه و سلم) و احساس گرم برادری یک صدا ” لبیک گویان” به استقبال انجام مناسک حج می روند ؛ همه یاد می گیرند که باید برادر و متحد باشند .

۳ ــ شناخت یکدیگر : این کنگره عظیم سالانه از کشورهای مختلف سبب شناخت یکدیگر و نیز آگاهی از نحوه زندگی و روش دعوت الی الله و مشکلات و موانع آن خواهد بود.

۴ ـــ احساس مراقبت کردن خداوند در تمام شؤن زندگی : مؤمن با انجام این رکن بزرگ الهی قلبش سرشار از احساس تقرب الی الله می شود و در انجام مناسک حج بالاترین پاداش را بدست می آورد ؛ همانگونه که گفته اند: : “سفر حج تمرین احساس مراقبت خدا در تمام زندگی است” .

۵ ــ آراستن به اخلاق پسندیده : قرآن، به نیکی بیان می کند که در حج رفث و فسوق و جدال نیست. پس مسلمان حاجی یاد می گیرد که هنگام فشارهای روحی و روانی صبر پیشه کند و خشم خود را فرو خورد و در برابر بدی دیگران عفو و گذشت داشته باشد .

در این فریضه عبادی چون جمعیت زیاد است و هر کس سعی و تلاش دارد تمام ارکان و واجبات و مستحیات آن را به نحو احسن انجام دهد ایجاد مزاحمت و اذیت روحی و روانی قابل پیش بینی است و در این مواقع مؤمن حاجی ، صبر و گذشت و صرف نظر را تمرین می کند و در غیر موسم حج نیز این روش پسندیده که حاصل تمرین ایام حج بوده را سر لوحه ی زندگی خود قرار می دهد .

۶ ـــ دوری و پرهیز از گناه : انسان مسلمان به محض بستن احرام و پوشیدن لباس سفید کلیه مکروهات – چه رسد به محرمات- دوری می کند ، هرگونه شکار حیوانات و حتی آزار دادن پرنده و حشرات در این ایام حرام بوده و ارتکاب آن جریمه سخت مادی و فدبیه به دنبال دارد . فرد حاجی در این ایام علی رغم ازدحام و مزاحمت های مکرر و فراوان به خود اجازه نمی دهد صدایی بلند نموده و یا با خشم و عصبانیت رفتار نماید ؛ چنین شخصی وقتی به زندگی معمولی و پساحج برگشت یاد گرفته است که آدم آزاری و انانیت از منش انسان های خدایی نیست .

۷ ـــ یاد و ذکر خدا : حج همه اش یاد خداست ؛ زبان مالامال از ذکر خدا بوده و لذت واقعی آن را احساس می کند و بعد از اتمام مناسک حج ذکر خدا ـــ به معنی واقعی آن ـــ در شخصیت او نهادینه می شود و از او غافل نخواهد شد زیرا طعم و لذت انس با خدا را چشیده و احساس کرده است .


۸ ــ در همه اوقات خدا را بخوانیم : در حج مواقف و جاه های زیادی وجود دارد که دعا در آنجا قبول می شود و بنده خدا مصمم است که از این فرصت طلایی استفاده کند و با گریه و نیایش در آستانه احدیت بهره ی بیشتری ببرد .

۹ ــ شکر خدا در برابر نعمت های او : مؤمن وقتی خود را عاری از لباس فاخر و از تمام تمتعات ظاهری دنیا می بیند و از آن طرف نیازمندان و بیماران و از پا افتاده گان را با تمام وجود احساس خواهد کرد که از چه نعمت های بر خوردار است .

۱۰ ــ ارج نهادن به وقت و زمان : حج روزهای مشخص و قابل شمارشی است که مؤمن ارکان و واجبات و مسنونات مهمی در این مدت کوتاه ودر اماکن مخصوص انجام می دهد . از این به بعد مومن یاد می گیرد قدر ثانیه ها و دقیقه های عمرش را به نحو احسن بداند.

۱۱ ــ نا امید کردن شیطان و مالیدن پوزه اش به خاک : چقدر ابلیس، تلاش می کند شخص مؤمن را از این سفر مهم حج باز دارد و انواع موانع را به او وسوسه و دیکته می کند تا به هدف خبیثسش برسد ؛ ولی مهمان خدای کعبه دست به روی تمام آنها نهاده و با دلی لبریز از عشق نسبت به صاحب بیت الله عازم این سفر شده و با انجام هر رکنی از ارکان ـــ به ویژه عرفه ـــ شیطان را از خود دور کرده و با انجام رمی جمرات ـــ رجم شیطان ـــ او را از هر وقت بیشتر دیگر ناامید می کند.

۱۲ ــ به یاد آوردن آخرت : بستن احرام و پوشیدن لباس سفید ، بنده خدا را در حال و هوای پوشیدن کفن و حرکت به سوی مکه ، به یاد آخرین سفر و بر گشتن به سوی خالق هستی می اندازد و اجتماع حجاج با این جمعیت انبوه و گرمای سوزان خورشید یاد آور میدان محشر برای محاسبه ی اعمال بندگان است.

پاورقی :


( ۲)

ترجمه از عربی : علی اجاقی – بوکان

از طريق
علی اجاقی
منبع
sozimihrab
نمایش بیشتر

علی اجاقی

@استان آذربایجان غربی- بوکان @@ نویسنده و مترجم @@ دعوتگر و فعال دینی و اجتماعی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا