دعوت اسلامیرمضان

سفارش‌های دهگانه به مسلمانان راجع به رمضان

سفارش‌های دهگانه به مسلمانان راجع به رمضان

  دکتر حسّان شمسی باشا 

✍️ ترجمه: عبدالرّحمن جعفری

1ـ روزه‌دار هنگام افطار دعای مقبول دارد. آن فرصت را غنیمت بشمارید. بخشی از آن دعاها را به برادران گرفتار خود در هر مکان اختصاص دهید، به امید اینکه خداوند مشکلات آنان را حل کند.

2ـ از قیام و شب زنده‌داری رمضان کوتاهی نکنید. مواظب باشید که اجر و پاداش قیام رمضان را از دست ندهید. همه‌ی ما کوله باری از گناهان بر دوش داریم، قیام رمضان به طور کلّی، سبب برداشتن آن بار سنگین و پاک کردن آن گناهان است.

3ـ بهترین شب‌های سال را از دست ندهید. ده شب آخر رمضان که شب قدر در آن قرار دارد، از هزار ماه بهتر است. هرکس از پاداش آن محروم گردد، محروم حقیقی است.

4ـ مواظب باشید که شب آخر رمضان را از دست ندهید. شبی است که به اندازه‌ی تمام ماه رمضان، گردن‌ها از آتش رها می‌شوند. اگر خداوند در شب‌های رمضان تو را از نجات یافتگان از آتش ننوشته است، شاید منتظر تو است که در این آخرین شب، درب او را بزنید، تا از زمره‌ی رستگاران شوید. حریص باشید که آن شب را با ذکر و دعا و قرائت و قیام بگذرانید.

5ـ بخشنده و سخاوتمند باشید. پیامبر در مضان بسیار سخاوتمند بود. زهد و بی‌رغتبی خود به مال دنیا در راه رضای خدا را به خداوند نشان بدهید. روزه داری را افطاری بدهید، نیازمندی را طعام بدهید، بر خانواده‌ی خود آسان بگیرید، به همسایه‌ هدیه بدهید، صله‌ی رحم را برقرار کنید، خویشاوندان فقیر را یاد کنید، از فضلی که خداوند به شما بخشیده به آنان برسانید، یک کتاب یا جزوه یا نوار سی‌دی خریداری کنید و به مسلمان غافلی هدیه کنید، شاید از طریق شما هدایت یافت.

6ـ نام رمضان قرین و همراه قرآن است. هر لحظه را که گیر آوردید، در تلاوت قرآن مصرفش کنید، برنامه ریزی کنید که در این ماه چند دفعه قرآن را ختم کنید. هر اندازه از قرآن که بلد هستید، تکرار کنید.

7ـ مبادا که رمضان بگذرد و با یکی از مسلمانان عداوت و کینه داشته باشید! اگر در رمضان صرف نظر نکنید، پس کی صرف نظر می‌کنید؟!

8ـ اگر ازدواج کرده‌اید و دارای فرزند هستید، از نصیحت و سفارش خیر، آنان را فراموش نکنید. آنان را در کسب اجر و ثواب با خود شریک و همراه گردانید. اگر نماز شب خواندید، امام آنان باشید، استغفار را به آنان یادآوری کنید، چون این کار وظیفه‌ی شما است و مأمور به چنین کاری هستید. این آیه را گوش کنید : {يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا } [التحريم: 6] ای کسانی که ایمان آورده‌اید، خود و خانواده‌تان را از آتش محفوظ کنید.

9ـ علامت قبولی طاعت، مواظبت بر طاعت بعد است. اگر می‌خواهید که خداوند عبادات این ماه را از شما بپذیرد، در اوضاع و احوال خود، تغییر ایجاد کنید. بعد رمضان به تقصیرات و کوتاهی‌‌های گذشته برنگردید. قرآن را ترک نکنید، صدقات و خیرات را ادامه بدهید، بر ذکر و استغفار دوام داشته باشید، تا از مفلحین(رستگاران) باشید.

10ـ هیچ وقت خدا را فراموش نکنید، با خدا باشید، خدا با شما خواهد بود.

خدایا چنان کن سرانجام کار *** تو خشنود باشی و ما رستگار.

نمایش بیشتر

رحمن جعفری

@استان کردستان - سقز @نویسنده و مترجم @دعوتگر و فعال دینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا