اصحابشخصیت هاعبادات

عملِ نیکِ پنهانی!

عبدالله بن مبارک

_ نویسندە: ادهم شرقاوی

روزی پیامر صلی الله علیه و سلم به یارانش فرمود: هر کس از شما توانایی عمل صالح در خفا و نهان را دارد، انجام دهد!

روزی لشکر مسلمانان جهت رویارویی با رومیان از شهر خارج شد، آنگاه که دو لشکر به هم رسیدند، یکی از سربازان رومی از میان لشکر خارج شد  و درخواست مبارزه کرد؛ در میان لشکر اسلام فردی نقابدار جلو کشید و با او پیکار کرد تا آن را از پای درآورد!

بعد یکی دیگر از سربازان رومی جلو کشید و درخواست مبارزه کرد، بازهم همان مرد نقاب پوش از میان لشکر اسلام خارج شد، با او پیکار کرد و از پای درآورد!

نفر سوم نیز از میان لشکر رومیان خارج شد و از میان مسلمانان مبارز طلبید، باز هم همان مرد نقابدار جلو کشید، با او پیکار کرد و او را به قتل رسانید!

مسلمانان دور آن شخص جمع شدند و خواستند او را بشناسند، اما او نقاب خود را تند گرفته بود تا کسی او را نشناسد، در میان جمع شخصی به نام ابوعمر بلند می شود و نقاب را از صورت آن شخص بر می دارد و در نهایت معلوم می شود که او عبدالله بن المبارک است!

عبدالله بە ابو عمر گفت: گمان نمی کردم شما از آن کسانی باشی که بر ما سخت می گیرید ای ٲبا عمر!

عبدالله ٳبن المبارک خواست که جهادش بین خود و خدایش مخفی و سرّی بماند و هیچ کس از آن اطلاع نیابد و کشف صورتش از جانب ٲبو عمر را رسوایی و ننگی برای خود پنداشت!

او به آن اندازه از اخلاص رسیده بود که صورتش را در میدان جنگ بپوشاند، تا مبادا او را بشناسند و بر شجاعتش بستایند؛ او می خواست که جهادش در راه خدا،رازی بین خود و خدایش بماند!

هر کس از شما توانست عملی (خوب) سرّی و پنهانی انجام دهد، دریغ نکند!

عمل نیکِ پنهانـی، عملی است که غیر از خود و خدای خود کسی از آن باخبر نیست و این به عنوان توشەای برای تو خواهد بود در روزی کە اسرار و نهان فاش می شود!

عملِ نیکِ پنهانـی، صدقەایست کە بدون هیچ تصویر و تزویری در دست مستحقی می گذاری، آن را آنطور مخفی می کنی که حتی همسرت از آن اطلاع نیابد!

عملِ نیکِ پنهانـی، آن دو رکعتی است که در دل شب می خوانی و اهل و عیال در خواب شیرینند؛ طوری از رختخوابت بیرون می آیی که هیچ کس نفهمد!

عملِ نیکِ پنهانـی، آن اوراد قرآنی است که دائما آن را تکرار می کنی و هیچ کس از آن خبردار نیست!

عملِ نیکِ پنهانـی، آن اذکار و تسبیح و استغفاری است که در حال رانندگی و خرید و ورزش و راه رفتنت بین خود و خدایت نجوا می کنی!

عملِ نیکِ پنهانـی، آن اشکی است که در حال قرائت آیەای در باره عذاب جهنم، از چشمانت جاری می شود و تو با آرامی آن را پاک می کنی، تا کسی آن را نبیند!

از این رفتارهای نیک و پنهانی زیاد انجام دهید، که خداوند آنها را دوست دارد!

_ ترجمە: کریـم تاران

از طريق
کریم تاران
منبع
https://sozimihrab.org/
نمایش بیشتر

کریم تاران

استان آذربایجان غربی - میاندواب نویسنده و مترجم فعال دینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا