اندیشه

معجزه ای بنام گسترش آوازه ی اسلام در جهان!

معجزه گسترش و نشر اسلام در همه آفاق و اقطار زمین !

بعد از اینکه دعوت اسلام آشکارا فرایند خویش را طی نمود، کفار در مقابل دعوت آشکار ، در صدد ایجاد سد راه ، رویگردانی و تمسخر آن برآمدند ؛ تا جائی که مومنان ناچار شدند، سه سال محاصره اقتصادی و زندگی سخت و طاقت فرسایی را تحمل کنند .

در آن زمان برای کسی قابل تصور نبود که دین اسلام گسترش پیدا کند و بتواند امپراطوری های بزرگ آن زمان ( ایران و روم ) را در جنگ شکست و سرزمین آنها را تصرف نماید  خصوصاً اینکه این نیرو از اعراب باشد ، که اصلا با فارس ها و رومیان قابل مقایسه نبود! 
رسول الله صلى الله علیه وسلم با وجود همه دشواری ها و سختی های آن زمان، در حضور یارانش خبر از گسترش و استمرار و نشر اسلام در همه آفاق و اقطار زمین می دهد !!

آنچه در این بخش از نظر خوانندگان عزیز می گذرد در حقیقت بررسی و تحلیل گسترش و نشر اسلام در جوامع مختلف می باشد ، که در دنیای امروز کاملاً فراموش و مورد بی مهری و جفا واقع شده است!

این بحث { معجزه گسترش اسلام} که در نظر علما از اهمیت خاصی برخوردار است در بین مردم نیز مطرح و مورد توجه می باشد تا جایی که از آن به عنوان محکی در تشخیص ایمان اشخاص استفاده می کنند و از طرفی امروزه که علاقه و گرایش به اسلام شناسی گرم و تفسیر و تأویل ها در مسائل آن فراوان شده است ، اهمیت تحقیق و بررسی در این زمینه برکسی پوشیده نیست .

گسترش و نشر اسلام در گذشته و حال !

حدود ۱۴۰۰ سال پیش دین مبین اسلام در شبه جزیره عربستان به دست شخصی بنام محمد صلی الله علیه وسلم آشکار شد و ظهور پیدا کرد، در حالی که امروزه مسلمانان تعدادشان از ۱۴۰۰ میلیون در جهان، گذشته است !
راز فراموش شدن گسترش و نشر اسلام در چیست؟ و آیا محاسبات جهانی در مورد افزایش مسلمانان امروزی چگونه خواهد بود و….؟!!
چه بجا خواهد بود اگر بحث را از زبان عبدالدائم الکحیل بشنویم؛ او می گوید: در حال حاضر در دنیا بیش از ۴۲۰۰ نوع دین و آیین در دنیا وجود دارد! به گواهی تاریخ دین اسلام در بین تمام ادیان موجود در جهان بیشترین پیشرفت و پیرو را داشته و دارد .

یک نمونه ساده اینکه طبق یک محاسبه انجام شده در سال ۱۹۹۹ میلادی تعداد مسلمانان در دنیا ۱۲۰۰ میلیون اعلام شده است ؛  برای بررسی بیشتر این مبحث ، مجال و زمان اندک این نوشتار، هرگز قطره ای از آن اقیانوس عظیم را نشان نخواهد داد ؛ در سال ۱۹۹۷ در پی محاسبات انجام شده در شش قاره ای که ذکر خواهیم کرد گسترش و نشر اسلام به مراتب بیشتر گزارش شده است.

چگونگی آمار گسترش و نشر اسلام در چند قاره ی جهان

قاره آسیا ؛ ۷۸۰ میلیون

قاره آفریقا ؛ ۳۰۸ میلیون نفر

قاره اروپا ؛ ۳۲ میلیون نفر

قاره استرالیا ؛ ۳۸۵ هزار نفر

قاره آمریکا ؛ ۷ میلیون نفر

این آمار تنوع نسبی مسلمانان در این چند قاره را نشان می دهد.
لازم به یادآوری است که در سال  ۱۹۰۰میلادی آمار مسلمان از نظر محاسباتی کمتر از نصف مسیحیان بود.

ولی انتظار می رود در سال ۲۰۵۵  تعداد مسلمانان بیشتر از مسیحیان خواهد بود!
یک برآورد نسبی گسترش اسلام به نسبت مسیحیان 
در سال۱۹۰۰ آمار نسبی مسلمانان ۱۲/۴%  و افزایش نسبی مسیحیان ۲۶/۹% تخمین زده شده است..
در سال ۱۹۸۰ افزایش نسبی مسلمانان ۱۶/۵%  و افزایش نسبی مسیحیان را ۳۰% برآورد کرده اند .

و در سال ۲۰۰۰  رشد مسلمانان به ۱۹/۲% و رشد و نمو مسیحیان به ۲۹/۹% گزارش شده است.
و درسال  ۲۰۲۵ پیش بینی می شود که آمار مسلمانان در جهان ۳۰% و مسیحیان ۲۵% افزایش یابد.

بر اساس این محاسبات انجام شده نتیجه می گیریم که انتظار می رود رشد و افزایش مسلمانان در سال ۲۰۲۵ میلادی ۲/۵% در سال باشد و این یعنی گسترش و رشد اسلام بیشترین درصد را در بین سایر ادیان به خود اختصاص می دهد.
نکته ای که قابل ذکر می باشد این است که خود معجزه اسلام نیز دارای شگفتی ها و اسرار نهفته ای است که درعصر و دوره خاص فکری  خود را بروز می دهد و جماعت بشری را به حیرت وا می دارد و با گذشت زمان و تحولات گوناگون در دنیا ، گفته رسول الله صلى الله علیه وسلم { معجزه گسترش و رشد و نمو اسلام } در همه آفاق و اقطار جهان آشکار و توجه هر اندیشمند و منصف را به خود جلب می کند؛ چرا که باید این ملت و دین جاودان بماند و آوازه آن به همه آفاق جهان برسد و صدق این حدیث نبوی که یکی از معجزات هنوز باقی مانده است و بر جهانیان معلوم نگردیده است ؛ معجزه ای که عبارت است ازمفهوم این فرموده رسول الله صلى الله علیه وسلم که…… سیبلغ هذا الأمر – أی الإسلام – ما بلغ الیل والنهار . همانا گستره این دین تا آنجا پیش خواهد رفت که در تیررس خورشید و ماه باشد. 
پیام این حدیث این است که تمام مناطق مختلف جهان که در آن شب و روز پدید می آید باید به محل فرود اسلام درآید و این چیزی است که عملا رخ داده است ،چرا که در تمام کشورهای جهان اکنون مسلمانان زندگی می کنند.

 این حدیث ناطق به ضعف مسلمانان و کم بودن عددی آنها در زمانی است که هیچ کس توقع و انتظار گسترش و رشد اسلام را در شبه جزیره عربستان را نداشت چه برسد به تمامی نقاط این جهان پهناور !
بعضی از محتوای حدیث را می توان در کمتر از۲۰ سال پس از رحلت آن حضرت (ص}  جنگی بین اعراب و ایرانیان درگرفت که به شکست سنگین ایرانیان انجامید ، در شرایطی که در زمان اوج قدرت و یکپارچگی حکومت اسلامی و اوج ضعف امپراطوری ساسانی ، حتی کسی رؤیای پیروزی اعراب بر ایرانیان را در سر نمی پرورانید……..

و اما خداوندی که علم غیب را می داند همان خدایی است که به پیامبر خود خبر این امر حقیقی را می دهد که ایشان هم به أصحاب و یارانش در ۱۴۰۰ سال پیش این خبر را منتشر کند ، تا این خبر مژدگانیی باشد برای مسلمانان و تا این که این خبری قطعی دلیلی بر نبوت پیامبر اسلام باشد در عصر أصحاب.
یکی از دلائل این معجزه تقارن بین گسترش دین مبین اسلام و شب و روز است و این تقارن هم خیلی دقیق و صحیح می باشد، همان طور که شب و روز تمامی نقاط کره زمین را در بر می گیرد ، همان طور اسلام نیز به تمامی نقاط مختلف دنیا رسیده است  و با ملاحظه این که هیچ کس اندازه شب و روز را نمی داند و همان طور هیچ کسی انتظار گسترش و انتشار این دین را در تمام دنیا را نداشت و برای همین این حدیث امکان معجزه علمی رسول الله صلى الله علیه وسلم را برای ما روشن می کند .

قرآن کریم چگونه از این معجزه خبر داده است؟
خداوند متعال می فرماید : یریدون لیطفؤا نور الله بأفواههم و الله متم نوره و لو کره الکافرون آنان  مى خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش کنند و حال آنکه خدا-گر چه کافران را ناخوش افتد- نور خود را کامل خواهد گردانید.
هو الذی أرسل رسوله بالهدى و دین الحق لیظهره على الدین کله و لو کره المشرکون ﴿ اوست کسى که فرستاده خود را با هدایت و آیین درست روانه کرد، تا آن را بر هر چه دین است فائق گرداند، هر چند مشرکان را ناخوش آیدسوره الصف آیه ۸ و ۹ .

اگر نگاهی به محاسباتی که توضیح دادیم بیندازیم ورشد اسلام در سال ۲۰۲۵ را نیز مدنظر داشته باشیم در می یابیم که این دین مبین از لحاظ آمار و ارقام در اوج قدرت خواهد بود  و این در مورد گسترش اسلام مبالغہ نیست بلکه واقعیتی است که علمای غیر مسلمان هم گاها به آن اشاره می کنند .

این سنت پروردگاری است  که بسیاری از گفته های خود را بصورت کنایه و اشاره وار بیان می کند تا برای مردم آینده قابل فهم باشد و آنها از شنیدن این سخنان به شگفتی بیفتند!
ولی باید بدانیم که اسلام زمانی پیشرفت کرد که مبلغان و دعوتگرانی با ذوق بالا و اشتیاق فراوان برای رشد آن شبانه روز تلاش کردند.
ترجمه از عربی ؛ عبدالله علی پور

منبع ؛ آثار عبد الدائم الکحیل

برچسب ها
نمایش بیشتر

عبدالله علی پور

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - نقده @ شغل : دعوتگر دینی و فعال اجتماعی - مدیر کانال تلگرامی @sozimihrab

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن