دعوت اسلامیسیره نبوی

چنین دعاهایی، مستجاب نمی شود!

دعایی که قبول نمی شود

ترجمه: رسول رسولی کیا

در روایتی آمده که مردی به عیسی سلام الله علیه گفت: لطفا مرا راهنمایی کن، به او گفت: به نان خود نگاه كن که از کجاست؟!یعنی دنبال روزی حلال باش!

و چون دعوت پیامبران علیم الصلاة و السلام یکی است و دین برگزیده نزد خدا عبارت است از اسلام، پیامبر بزرگوار می فرماید:  همانا خداوند پاک است و پاکیزگان را دوست دارد و خداوند مؤمنان را به چیزی سفارش نموده که پیامبران را نیز بدان دستور داده است پس گفت: “ای پیامبران! از غذاهای پاکیزه بخورید و کار شایسته انجام دهید” و همچنین خدای متعال می فرماید: “ای کسانی که ایمان آورده اید، از چیزهای پاکی که در اختیار شما قرار داده ایم بخورید”

سپس از مردی نام برد که سفر طولانی می کند، ژوليده موى و غبارآلود است، دئ دستانش را به طرف آسمان بلند می کند و در حالی می گوید: خدای من، خدای من، که غذا و نوشیدنی و لباسش را از راه حرام بدست آورده و با حرام تغذیه شده است، با این حال چگونه ممکن است دعایش مستجاب شود؟!

طبرانی در کتاب”الاوسط” روایت کرده که سعد بن ابی وقاص خطاب به پیامبر صلی الله علیه و سلم گفت: ای پیامبر خدا! از خدا طلب کن که من را مستجاب الدعاء قرار دهد، آن حضرت فرمود: غذایت را پاکیزه کن تا دعاهایت مستجاب شود!

این روزها مردم غالباً شکایت می کنند که به دعا مستجاب نمی شود و این یک واقعیت است و علتش به این بر می گردد که مردم نسبت به خوردن مال حرام بی تفاوت اند! آنان بر این گمانند که مال حرام این است که چیزی را از جیب کسی سرقت کنی، در واقع این جزئی از مال حرام است نه همه آن!

ارثی که فقط برای خودت نگه می داری و برادران و خواهرانت را از آن محروم می کنی و یا کمتر از آنچه خداوند برایشان مقرر نموده به آنان می دهی، این مال حرام است!

پولی که وقتی همسر می میرد و پشت سر خود به ارث می گذارد، و تو آن را تنها برای خودت برمی داری و آن را از خانواده و فرزندانش می رُبایی! این مال حرام است!

رشوه ای که برای انجام معاملات مردم دریافت می کنی، مال حرام به شمار می آید!

شغلی صوری که برای انجام آن حضور نمی یابی و چیزی جز دریافت حقوق از آن نمی دانی، این مال حرام است!

و کاری که طبق مشخصات و توافق انجام نمی دهی، مال حرام محسوب می شود!

و کالایی که می فروشی و عیب آن را به فروشنده نمی گویید، این، پول حرام است!

دَینی که از مردم می گیرید تا مشکل خود را با آن برطرف کنی ولی قصد شما این است که آن را به صاحبش برنگردانید، این پول حرام است!

و انجمنی که عضو آن هستید و سپس مالکیت آن را می گیرید ولی از پرداخت آن سرباز می زنید ، این پول حرام است!

در شرایطی که هنوز حقوق کارگرانت را پرداخت نکرده ای، ولی تجملات و مسافرت ها و هزینه های اضافی انجام می دهی، بدان که این، یک کار حرام و خلاف می باشد!

ربایی که از بانک دریافت می کنی مال حرام به شمار می آید اگر چه فلانی و علانی آن را درست بپندارند!

حقه بازی در حق خدا حرام است!

یک روز، نزد سلمانی بودم و منتظر نوبت خودم بودم، بین دو مرد – که آنجا بودند- در مورد ربای پرداختی توسط بانک ها صحبت شد، یکی از آنها بر حرام بودن آن تأکید می کرددر حالی که دیگری گفت: بله، خوردن ربا حرام است، اما می توانی آن را بگیری و آن را صرف غذا و خوراک نکنید! برای مثال می توانی با آن بنزین ماشین تهیه کنید، حقوق کارگران و قبض برق را پرداخت کنید!

این فتوا- ی عجیب و غریب- مرا از سکوت خارج کرد و به او گفتم: این کار با کار بنی اسرائیلی که از شکار در روز شنبه ممنوع شده بودند چه تفاوتی دارد؟ آنها روز شنبه به دریا می رفتند آنها تورهای خود را به دور ماهی ها می انداختند و ماهی ها را داخل آنها حبس می کردند سپس آنها صبح یکشنبه برمی گشتند و آن ها را به ساحل می بردند! خدا آنها را به میمون و خوک تغییر شکل داد! خدا فریب نمی خورد و فریب با او کار نمی کند!

به نان خود بنگرید که از کجا بدست آورده اید و بیندیشید که پولتان را از چه راهی بدست می آورید و چگونه هزینه می کنید و پس از آن خواهید دید که دعایتان مانند سپیده صبح مستجاب می شود!

نویسنده: ادهم شرقاوی

از طريق
رسول رسولی کیا
منبع
https://sozimihrab.org/
نمایش بیشتر

رسول رسولی کیا

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : دبیر آموزش و پرورش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا