تاریخسیره خلفا

تفکیک قوا در صدر اسلام

در ۱۸ ژانویه ( ۲٨ دی ) در سال ۱۶۸۹ میلادی ( شارل مونتسکیو ) به دنیا آمد ، ایشان صاحب نظریه جدایی سه قوه : قضائیه ، مقننه و مجریه است ، که بیشتر حکومتهای پارلمانی اروپا و جهان آنرا به اجرا در آورده اند !

مونتسکیو اهل فرانسه و نام اصلیش ” شارل لوی دی سکوندا ” و یکی از مشهورترین فیلسوفان و نظریه پردازان دنیای سیاست در طول تاریخ بوده و کتاب او ( روح القوانین ) که در سی و یک جلد تالیف و تنظیم گردیده ، در دانشگاههای شریعت و قانون ، از معتبرترین مراجع به شمار آمده و کلیه دانشجویان رشته سیاسی و حقوق بدان آشنایی دارند !

ایشان معتقد بوده که به خاطر جلو گیری از دیکتاتوری ، بایستی در حکومت ، تفکیک و جدایی قوا صورت گرفته و هر کدام بصورت مستقل عمل نمایند ، که هم اکنون در بیش از نود درصد از حکومتهای جهان ، این نظریه بکار گرفته می شود !

ولی در واقع و مثل همیشه در این خصوص نیز اسلام گوی سبقت را از هر شخص و حکومتی ربوده و برای اولین بار تفکیک قوا را عملی نموده است ، برای مثال در زمان خلفای راشدین که تعیین قضات در دست خلیفه وقت بوده ، ولی هرگز خلیفه ، حق دخالت در جزئیات قضاوت و احکام قضات را ، حتی اگر به ضرر خودش هم بوده باشد ، نداشته است !

برای اثبات این ادّعا ، با هم به یک داستان واقعی گوش دل می سپاریم :
علی بن ابی طالب ( رض ) در زمان خلافت خودش با شخصی یهودی بر سر زرهی که در نبرد صفین از وی افتاده بود به نزاع پرداخت ، در حالیکه در بازار کوفه راه می رفت ، دید که فردی یهودی زره را به قصد فروش عرضه می دارد ، امیرالمؤمنین به یهودی گفت : این زره مال من است ، یهودی گفت : بلکه مال خودم است ، اگر هم دوست داری نزد قاضی برویم ، قضیه را برای قاضی شریح توضیح دادند ، قاضی به علی گفت : ای امیر المؤمنین آیا شاهدی و یا مدرکی دال بر اینکه این زره مال شماست در دست داری ؟ گفت : آری ، پسرم حسن گواهی می دهد که زره مال من است ، شریح گفت : گواهی پسر برای پدرش پذیرفته نمی شود ، علی گفت : سبحان الله ، گواهی مردی از اهل بهشت پذیرفته نمی شود ؟!

شریح گفت : ای امیرالمؤمنین این فضیلت برای آخرت است ، ولی در دنیا گواهی دادن پسر برای پدر خود اعتبار ندارد ، ( البینه علی المدعی و الیمین علی من انکر ) در صورت اختلاف بر مدعی لازم است برای اثبات ادعای خود دلیل بیاورد و بر مدعی علیه که منکر ادعاست ، سوگند لازم می آید ، علی گفت : سخنت درست است .
پس شریح به سبب اینکه خلیفه دلیلی مقبول و موثق برای اثبات مدعای خود نداشت ، به نفع یهودی حکم داد !

فرد یهودی راهش را در پیش گرفته و آنگاه با خود فکر کرد : من در کنار امیر المؤمنین ایستاده ام و قاضی مسلمان به نفع من بر علیه وی رای صادر می کند ، این چه دینی است !

سپس برگشته و اسلام آورده و به علی می گوید : سوگند به الله که زره از آن تو بود ، علی به وی گفت : تازه که اسلام آورده ای این زره هدیه ای از جانب من به تو باشد !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
sozimihrab
برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن