تاریخ

این مرد نیکوکار،تاکنون باعث ازدواج 4000 نفر شده است!

یک مرد حلبچه ای مقدمات اولیه ازدواج برای 4 هزار پسر و دختر را

تا کنون فراهم کرده است.

 مردی از شهرستان خورمالو استان حلبچه،تا کنون بیش از 4 هزار دختر و پسر جهت امر مقدس ازدواج با هم آشنا کرده و هم اکنون حدود 400 نفر جهت این امر نزد این بزرگ مرد ، نام نویسی کرده اند.

توفیق عبدالله ابراهیم اسم کامل این مرد خورمالی است، او در سال 1962 در بخش سید صادق متولد شده ولی ساکن خورمال است و دریکی از مدارس این شهر کوچک مشغول تدریس می باشد.

توفیق عبدلله که مشهور است به ماموستا توفیق،می گوید:از سال 1995 تا الان 4200 نفر از شهرهای مختلف کوردستان را برای ازدواج با هم آشنا کرده ام و نهایتا با هم زندگی مشترک را آغاز  کرده اند و هم اکنون قریب به 400 نفر پیش من نام نویسی کرده اند تا برایشان همسر پیدا کنم.

گر چه این کار ماموستا توفیق در ابتدا فقط نواحی حومه خود را شامل می شد ، اما همینک تعداد بی شماری از پسران و دختران از شهرهای کوردستان و حتی ایران ، روزانه با  ماموستا تماس می گیرند و خواستار پیدا کردن همسر محبوب  خود از طریق ایشان هستند.

ماموستا توفیق همچنین می گوید:کسانی که با من تماس می گیرند نام و نشانی و سن آنان را پیش خود یادداشت کرده تا برایشان همسر پیدا کنم و این کار را تنها در راه خدا و رضایت حق تعالی انجام می دهم و انتظار هیچ مزدی ازآنها ندارم و بابت این مهم چیزی دریافت نمی کنم ؛ تنها پیش شرط من برای آن ها این است که باید در چارچوب شرع اسلام و قانون با هم عقد کنند و برای ازدواجشان مختار هستند که مهریه خود را به صورت توافقی تعیین کنند.

بیشتر کسانی که نزد ماموستا توفیق همسر گزینی کرده اند دختر و پسر مجرد بوده اند ، البته از میان آنها کسانی هم پیدا می شوند که که زنشان فوت کرده و ماموستا برایش همسر پیدا کرده و بالعکس زنی که شوهر خود را از دست داده و توسط ایشان همسر مورد نظر خودش را پیدا کرده و همچنین هم افراد متاهلی بوده اند که با توافق همسر اولشان ازدواج دوم خود را انجام داده اند.

طبق گفته های این مرد خیّر، قبل از ازدواج آنان، اطلاعات کامل از طرفین گرفته و همچنین والدین آنها را در جریان این کار قرار می دهد و در قدم بعدی با هر کدام از آنها نشستی جداگانه ترتیب می دهد و موارد مهم را نزد طرف مقابل بازگو کرده و مقدمات آشنایی بیشتر آنها را فراهم می کند.

تمام کسانی که از طریق ماموستا توفیق ازدواج کرده اند، کورد و مسلمان بوده اند ، البته دختر و پسر عرب هم به ایشان مراجعه کرده اند ولی به دلیل عدم شناخت کافی ، استاد توفیق از آنها ثبت نام به عمل نیاورده است.

به گفته ماموستا توفیق، برای انجام این کار هیچ دفتر یا مرکزی در هیچ نقطه ای از کوردستان  ندارد و این کار را صرفاً در منزل شخصی خود انجام می دهد ، اما در هر شهری یک سخص دلسوز را مسئول این کار کرده تا از طریق آن فرد کارهای مربوطه ، سریع تر و بهتر انجام گیرد و از آنها نام نویسی به عمل آورد.

این ماموستای عزیز در ادامه می گوید:در میان کسانی که نزد من ازدواج کرده اند ، افرادی بوده اند که مدرک  دکترا داشته اند و یا تحصیلات بالا و پست های مهم اداری داشته اند.

اوهمچنین می گوید: از وزارت امور اجتماعی گلایه مندم که در این ارتباط هیچ همکاری ننموده و تسهیلاتی برای ما فراهم ننموده است.

منبع:بزاف

ترجمه:صالح ترشی

نمایش بیشتر

صالح تُرشی

@مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : آزاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا