شبهاتعقاید

بحران هویت در میان آتئیست ها و بی خدایان { ۲-۲}

آتئیست ها

آیا سکس با مادر جایز است؟ چرا

پاسخ به این سوال یک اتئیست را با تعارضی شدید بین گذشته و حال و اینده اش مواجهه کرده و برای لحظاتی آرامش دروغین و کاذبی را که برای خویش ساخته است بر هم زده و او را دچار عصبانیتی شدید می نماید به گونه ای که عنان از کف داده و گفتگوی منطقی را رها و ایشان را به راه های غیر متعارف وادار می کند.

بی ادبی می کند، اقدام به هتاکی نموده و در نهایت حکم اخراجت از گروه را صادر می نماید و حتی در فضای حقیقی ممکن است او را وادار به خشونت فیزیکی هم نماید.

تعارض بر سر گذشته ی دینی و حال و اینده ی علمی.

در افتادن با وجدان و غیرت فطری و عقل و علم‌اکتسابی. یا باید با پاسخ مثبت با گذشته و ندای درون در افتاد و یا با پاسخ منفی عقل و علم و اصول و مبانی انها را به چالش کشید.

بی شک نمی توان این دو را در یک فرد واحد جمع نمود و بین انها تلفیق ایجاد کرد.

برای کسی که معتقد به علم پوزیتویستی است و در سایه ی عقلانیت معاش به آرامش رسیده است و از این طریق به نفی خدا می پردازد و باورهای دینی را خرافات می پندارد پاسخ منفی به این سوال یعنی جدا نمودن انسان از حلقه ی تکاملی داروینی و پشت پا زدن به مهم ترین اصل مبانی فکری.

ماندن در حلقه ی تکاملی به معنای توجیه عقلانیت بشری و اخلاقیات انسانی و راه کاری برای تمایز انسان از سایر حیوانات است. همان توجیهی که برای بسیاری از خداناباوران هم لاینحل مانده و فیلسوف بزرگ خداناباور امریکایی تامس نیگل را هم واردار به تامل و بازنگری در گذشته ی فکری خویش نموده است به گونه ای که در کتاب ذهن و کیهان با عدم توجیه پذیر بودن عقل بشری در حلقه ی تکاملی داروینیسم این نظریه را با چالشی بزرگ مواجهه می کند.

چالشی که حتی باعث هجمه فراوان خداناباوران به این فیلسوف امریکایی می شود.

آری اگر نتوان در این حلقه ی تکاملی و از طریق انتخاب طبیعی و جهش ژنی عقل بشری را توجیه کرد بی شک تمام دستاوردهای عقلی از علم و اخلاقیات بر باد رفته و نمی توان در رفتارها و اعمال  تمایز و تفکیکی بین آدمی و حیوانات قایل شد و همچنان چه برای یک حیوان سکس با مادر معنی ندارد  آدمی را هم در این حلقه نمی توان از این سلسله حیوانات جدا و تفکیک نمود.

هر چند بی خدایان به خصوص آن هایی که به دنبال حل این تعارض و شکاف عمیق هستند می خواهند علم روز را به مدد گرفته و از طریق ضررهای که این ارتباط جنسی متوجه آدمی می کند به نهی این عمل بپردازند ولی دوباره این مددخواهی هم بیشتر زمین گیرشان نموده و حتی شکاف را هم عمیق تر می نماید.

زیرا این ضررها بر پیش فرض هایی استوار است که بی خدایان به دلیل همان بی سوادی و عدم پایبندی به اصول و مبانی از ان غافلند.

اولین پیش فرض این است که در یک جامعه در اصل مادر و پدری وجود داشته باشد در حالی که اگر اخلاق اتئیست جواز آزادی جنسی را صادر نماید چنان نسل ها در هم تنیده می شوند و ژن ها در هم می آمیزند که این ارتباط های فامیلی بی معنی خواهد بود. زنی که روزانه آزادانه و بر اساس خواست خویش به ارتباط جنسی متعدد تن بدهد در صورت باروری برای تشخیص نیمه گمشده ی فرزندش دچار مشکل اساسی می گردد و این همان بحران هویت ژنتیکی ای است که بی خدایان در اینده بایستی با ان مواجهه گردند.

در ازدواج های فامیلی در صورتی خطر متوجه فرزند خواهد شد که ژن بیماری زا به خصوص از نوع مغلوب در نسل های متمادی وجود داشته باشد بنابراین پیش فرض دوم برای ضررهای این ارتباط جنسی تصور فرزندی از این ارتباط است که می توان با ارتباط جنسی بدون فرزند این ضرر را دفع نمود.

و پیش فرض سوم هم وجود ژن های معیوب و بیماری زا در بین فرزند و مادر است وگرنه خطری زاده را تهدید نخواهد کرد.

بنابراین چنان چه می بینیم دست و پا زدن های بی خدایان برای حل این تعارضات نه تنها سودی ندارد بلکه بیشتر بر بحران هویت ها و فاصله گرفتن شان از اصول و مبانی خودشان می افزاید.

و اگر چنان چه یک اتئیست برای فرار از این تعارضات به نفی این ارتباط بپردازد دوباره با چالش و مشکل اساسی در همان مسیر تکاملی موجودات زنده مواجه شده و باید ابتدا انسان بودن آدمی را با ویژگی های انسانی به اثبات برساند و سپس به دنبال راه کاری برای منع اخلاقی این ارتباط باشد.

و این چنین است که اخلاق علمی بشر را چنان در ورطه ی سقوط و تعارض و دوگانگی و چندگانگی قرار می دهد که در بسیاری موارد راهی جز خودکشی برای ادمی باقی نمی گذارد چنان چه بسیاری از متفکران خداناباور خودکشی را به عنوان راهکاری مناسب برای این تعارض ها تجویز می نمایند.

آلبر کامو در افسانه سیزیف راه رسیدن به آرامش را در میان این تعارضات تنها خودکشی دانسته و بسیاری از فیلسوفان خداناباور خودکشی را به جهت حل این تعارضات تجویز می نماید.

این اخلاق علمی تنها به ستاندن جان یک فرد اکتفا ننموده بلکه بشریت را با خطر بزرگی مواجهه می کند چنان چه در سایه ی تنازع برای بقای داروینی که یک اصل علمی و مسلم برای اتئیست هاست نازیسم و فاشیسم شکل گرفته و میلیون ها نفر قربانی این ضعیف کشی اقویا می گردند‌ و جنگ جهانی اول و دوم‌ در سایه ی همین تفکرات امانیستی قربانیان کثیری بر بشریت تحمیل می کند که تاریخ ادیان در هیچ یک از مقاطع خویش آن را به خود ندیده است.

بی شک با نگاهی عمیق تر و دقیق تر می توان تعارضات و تناقضات فراوانی در مبانی فکری بی خدایان یافت و افکار و اندیشه یشان را در تمام زمینه ها به چالش کشید. اقدامی که انها سال هاست بدون نگاهی عمیق و دقیق و فقط به صورت مقلدانه با مبانی فکری ما مسلمانان و به صورت کاملا منسجم و برنامه ریزی شده انجام می دهند و قربانیان بی شماری از جوانان مسلمانان که دچار تعارض با گذشته و میراث خویش با علم روز شده اند بر ما تحمیل می کنند.

اختلافات درون دینی ما را چنان به خویش مشغول نموده که از اسیب هایی که این قشر بر ما تحمیل می کنند به کلی غافل گشته ایم.

سال ها پیش که خبری از فضای مجازی نبود در سایت های اینترنتی فردی به نام ارش بی خدا که احتمال می دهم همان ارش تفریشی باشد شبهاتی تحت عنوان تعارضات قرانی منتشر نمود که هر یک از این شبهات در صورت پاسخ ندادن به انها می تواند ارامش یک جوان مسلمان محقق را نشانه برود.

بنابراین بر همه کسانی که توان علمی دارند واجب است از این پیله ای که به دور خویش تنیده اند خارج گشته و آستین همت را بالا زده و به جهادی علمی بر علیه کافران و منافقان با سلاح تدبیر و منطق اقدام نمایند وگرنه در بارگاه الهی مورد مواخذه قرار خواهیم گرفت.

یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ جَاهِدِ الْکُفَّارَ وَالْمُنَافِقِینَ وَاغْلُظْ عَلَیْهِمْ ۚ وَمَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ ۖ وَبِئْسَ الْمَصِیرُ

ای پیغمبر! با کافران و منافقان جهاد و پیکار کن (تا ایشان را از کفر و نفاق برگردانی) و بر آنان سخت بگیر و  جایگاهشان دوزخ است و چه بد سرنوشت و چه زشت جایگاهی است!

سوره توبه آیه ۷۳

در این ایه چون کفار به همراه منافقان آمده است و پیامبر ص هیچ وقت در مقابل منافقان دست به اسلحه نبرده است منظور از جهاد، جهاد علمی بر مبنای استدلال است نه شمشیر و جبر فیزیکی.

یوسف سلیمان زاده….  ۹۷/۹/۴

شهرستان سقز

 

نمایش بیشتر

یوسف سلیمان زاده

@ استان کردستان - سقز @ نویسنده و فعال مدنی @ دبیر آموزش و پرورش

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا