خانواده

نشانه ها و علایم خانواده خوشبخت

نشانه ها و علایم  خانواده خوشبخت

وَ مِن ءَاَیتِهِ أَن خَلَقَ لَكُم مِّن أَنفُسِكُم أَزوَجَاَ لّـِتـَسكُنُوا إِلَیهَا وَ جَعَلَ بَینَكُم مَّوَدَّةَ وَ رَحمَةً إِنَّ فِی ذَلِكَ لَأَیاتٍ لِّقَومٍ َیتَفَكَّرُونَ

و از نشانه های خدا این كه از نوع خودتان همسرانی برای شما آفرید تا بدان ها آرام گیرید ، و میانتان دوستی و رحمت نهاد . آری ، در این  نعمت  برای مردمی كه می اندیشند قطعاً نشانه هایی است.  (سوره روم آیه 21 )

طبیعی ترین شكل خانواده ، این است كه هیچ عاملی جز مرگ نتواند پیوند زناشویی را از هم بگسلد و میان زن و شوهر جدایی بیفكند ، كوشش مصلحان جامعه – مخصوصاً پیامبران خدا – این بوده است كه نظام خانواده ، یك نظام مستحكم و پایدار باشد و هیچ عاملی نتواند این كانون سعادت را متلاشی گرداند .

به هر حال خانواده ی خوشبخت نشانه هایی دارد كه ما دراینجا به چند نمونه ی آن اشاره می كنیم ، امید است كه خانواده ی شما نیز برخوردار از این نشانه ها باشد.

1) در بین اعضای خانواده جمله ” به من چه یا به تو چه ” رد و بدل نمی شود، چرا كه اعضا به گفتگو و مشورت منطقی اعتقاد دارند و احساس مسئولیت می كنند.

2)افراد به یكدیگر اعتماد دارند و از این اعتماد سوء استفاده نمی كنند و اعتماد را یكی از پایدارترین ویژگی ازدواج موفق و خانواده موفق می دانند.

3) تا جایی كه امكان دارد با هم هستند و در مهمانی ها یا كارهای مربوط به خانواده تنها نیستند ، همدلی، همكاری، همفكری، هماهنگی را عامل بقای خانواده خوشبخت می دانند.

4) با هم اتحاد دارند و در مسائل گوناگون، با گفتگو و مشورت به تفاهم می رسند و سعی می كنند اگر سوء تفاهم به وجود آمد، آن را در درون خود وبدون این كه كسی بفهمد حل كنند.

5) به سلیقه ها و عقاید یكدیگر آگاه بوده و به آن احترام گذاشته و مطابق آن عمل می كنند.

6) نسبت به هم شرم ین و خجالتی نیستند ؛ یعنی خواسته های طبیعی و منطقی خود را بدون نگرانی وخشونت مطرح می كنند.

7) به حریم یكدیگر احترام گذاشته و از حدود مشخص شده خود فراتر نمی روند.

8) نگران سلامت روحی و جسمی یكدیگر بوده و از هم مراقبت می كنند؛ اگر چنانچه مشكلی به وجود آید ، با همفکری مشكل را حل می کنند.

9) در بیشتر اوقات لحظات خوشی را كه با یكدیگر بوده اند مرور می كنند؛  دنبال خاطرات تلخ نیستند، دوست دارند همیشه در خوشی، شادی و نشاط زندگی كنند.

10)  برای  فامیل ها و همسایه های خود اهمیت قائل اند و پذیرای فامیل یكدیگر هستند.

11) از امور مالی یكدیگر خبر دارند و چیزی را از یكدیگر پنهان نمی كنند، صرفه جویی و پس انداز كردن ،جزء برنامه های اقتصادی خانواده های خوشبخت است.

12) برای رشد یكدیگر تلاش كرده و زمینه پیشرفت خانواده را فراهم می كنند.

13) اعضای آن ، افقی به هم نگاه می كنند نه عمودی . یعنی هیچ كس خود را برتر از دیگری و در مقام قدرت نمی بیند،دیكتاتوری ، زور و قدرت طلبی  بر خانواده حاكم نیست.

14) همه اعضا احساس برنده بودن، موفق بودن، امیدواری می كنند و خودشان را در زندگی برنده می دانند.

15) در كنار هم احساس امنیت و آرامش می كنند نه ترس و اضطراب یا تنش و درگیری.

16) علاقه، عشق، محبت، صفا و  یكدلی خود را هم در رفتار و هم در گفتار به یكدیگر ابراز می كنند.

17) از یكدیگر انتظار بیجا و توقع نامناسب ندارند.

18) اگر مشكلی پیش بیاید به راه حل فكر می كنند و هرگز به دنبال مقصر و گناهكار نمی گردند، اقدام به علت یابی و ریشه یابی آن مشكل می کنند و راه حل منطقی ارائه می دهند.

19) همه اعضا همواره به فكر خوشحال نمودن و راضی نگه داشتن یكدیگر هستند .

20) زن و شوهر به خاطر همدیگر زندگی می كنند ؛اول خود بعد دیگران ، زندگی مشترک آنها به خاطر بچه ها یا ترس از طلاق و حرف مردم نیست.

21) زن و مرد می توانند هر روز به دنیای اختصاصی یكدیگر نزدیكتر شوند، كاری به مسائل خصوصی و زندگی دیگران ندارند.

22)با درخواست های یكدیگر برخوردهای مثبت و منطقی دارند.

23) زن و مرد در كنار یكدیگر هستند نه رو در رو و رقیب یكدیگر، رفیق هم هستند و هرگز واكنش منفی از خود نشان نمی دهند.

24) خانواده های خوشبخت تلاش دارند كه بچه های خوب و خوشبختی به جامعه تحویل دهند.

منبع : تبیان

نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. بابه‌تێکی زۆر جالبه‌ ده‌ست و چاوتان خۆش بێ، به‌ هیوای ئه‌وه‌ی که‌ بنه‌ ماڵه‌کانمان ئه‌و تایبه‌مه‌ندیه‌یان تێدا بێ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا