اندیشهشبهات

کرونا عذاب الهی یا دستاورد بشری!

یوسف سلیمان زاده

در این که این روزها جهان با یک جنگ بیولوژیک مواجهه است شکی وجود ندارد؛ جنگ با موجودی کاملا میکروسکوپی و ناپیدا که آدمی نه از کمینگاه آن اطلاعی دارد و نه می داند از کجا به او حمله ور می شود؟

هر چند گفته می شود انواع مواد ضدعفونی و گرما سلاح بشر در مواجهه با این دشمن است ولی چون از دیده ها پنهان است و بیرون از چارچوب حواس آدمی مقابله با این دشمن کار بشر را سخت و دشوار نموده است.

البته چهار دیواری منزل بهترین پناهگاه در برابر چنین دشمن نامرئی است که در سایه ی اسکان در منازل می توان خویش و خانواده ی خویش را از شر آن محفوظ داشت. هر چند در این که بشر وارد یک معرکه و کارزار بیولوژیک شده همه اتفاق نظر دارند ولی در مورد منشا این جنگ اختلاف نظرهایی وجود دارد!!

عده ای ویروس کرونا را دست ساز بشر دانسته که بنابر یک برنامه ی از قبل طراحی شده از سوی محافل علمی قدرت های جهانی بر این بشر خاکی تحمیل شده تا تحقق بخش خواست های سیاسی و اقتصادی بخشی از هژمونی جهان بر دیگر نقاط باشد. این نوع بینش که معمولا برای حل مسایل و در مواجه با پدیده ها و اتفاقات معمولا آسان ترین مسیر و راه ها را انتخاب می کند و در اصطلاح سیاسی باور به نوع توطئه در پشت همه مسائل دارد( تئوری توطئه) معمولا از سوی کانون های قدرت برای توجیه بسیاری از ناکارآمدی ها حمایت و تقویت می شود تا با دشمن تراشی های کاذب روی بسیاری از کاستی و کمبودها سرپوش گذاشته شود…

جمعی دیگر هم این ویروس را عذابی از سوی خداوند قلمداد می کنند تا از این طریق همان فساد سیاسی و اقتصادی حاکم بر جهان را تنبیه نماید. این افراد که اکثرا دیندار هستند درصدند تا با ارائه ی چهره ای خشن و انتقام جو از خداوند، خدا را به منزله ی نقش اول در این کارزار و نبرد بیولوژیک معرفی کنند تا شاید در کنار بدست آوردن آرامشی کاذب در ساحت اندیشه بر شمار پیروان خداوند بیفزایند.

حال چه برداشت گروه اول درست باشد یا قضاوت دسته ی دوم ولی آن‌چه در ساحت عمل اتفاق می افتد این است که این ویروس بیشترین قربانیانش را از میان قشر ضعیف و مستضعف و پابرهنگان جامعه انتخاب می کند که همیشه از این نظم یا بی نظمی حاکم بر سیستم جهانی متضرر بوده اند‌؛ سالمندان و از کار افتادگان و افراد دارای بیماری زمینه ای، فقرا و اقشار حاشیه نشین که روزانه در طلب رزق و روزی مجبورند تنها پناهگاه مقابله با این ویروس ( منازل) را ترک کنند آماج تیرهای سمی تکثیری این موجود ناپیدایند!!!

بی شک در کنار این اقشار آسیب پذیر- در طول تاریخ ثابت شده است – چنین دشمنانی همواره بیشترین خدمت را به کانون قدرت نموده اند و باعث فربهی هر چه بیشتر راس هرم در یک جامعه نامتعادل سیاسی و اقتصادی شده اند. به راستی بشری که این ویروس را ساخته و خدایی که آن را روانه ی این کره ی خاکی نموده است در خدمت کانون های قدرت و دشمنان واقعی قشر مستضعف و پابرهنه هستند.

چرا با فرافکنی خطا را برگردن دیگری بیندازیم، ویروس کرونا هم بسان سایر موجودات دیگر به جهت تغذیه و بقا وارد بدن آدمی می شوند همچنان چه قبلا هم چنین ویروس هایی از اچ آی وی، هپاتیت، سارس و ….. وارد میزبان خویش شده اند و در آن میزبان ایجاد بیماری نموده اند؟!

حال چرا در این بین باید کرونا را مستثنی نمود و با نادیده گرفتن یک سری قوانین و سنن در این حیات خاکی به جرم نکرده دیگری را به دار مجازات آویخت نمی دانم. این بشر است که در سایه ی انتخاب های اگاهانه خویشتن را مشمول هر یک از این‌سنن کونی( الهی در تفکر دینی و طبیعی در تفکر مادی) می کند و گناه صددرصدی آن بر گردن همان بشر و‌ مجموعه ای از افراد دیگریست که با انتخاب خویش، خویشتن و جامعه را در پرتگاه سقوط قرار می دهند

یوسف سلیمان زاده …… سقز

نمایش بیشتر

یوسف سلیمان زاده

@ استان کردستان - سقز @ نویسنده و فعال مدنی @ دبیر آموزش و پرورش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا