اندیشهطنز

کرونای دمکرات یا دموکراسی کرونا !

یوسف سلیمان زاده
اولریش بک جامعه‌شناس شهیر آلمانی، دود و آلودگی هوا را دموکراتیک می‌دانست، اخیرا هم جمعی از نویسندگان و کارشناسان صفت دموکرات را در مورد ویروس کرونا به کار بردند؛ بدین معنی که این ویروس فقیر و غنی، پیر و‌ جوان، اصلاح طلب و اصول گرا، مسئول و غیر مسئول نمی شناسد و همه را یکسان آلوده می کند!!

این ادعا هر چند ممکن است در ساحت تئوریک و به جهت نوعی ژست رسانه ای و فکری خریدار داشته باشد و با اقرار و ادعای چند مسئول و آقازاده عده ای را دچار توهم دموکراتیک بودن این پدیده های طبیعی نماید؛ ولی در ساحت عمل ادعای کاملا مضحک و گزافی است که بویی از حقیقت نبرده است! سوای این ، ویروس کرونا اگر چه در شرایط کاملا یکسان اقدام به یک انتخاب می زند ولی بیشتر از ضعفا و فقرا قربانی می گیرد که چنین ادعایی در ساحت حیات حیوانی به واقعیت نزدیک تر می نماید..

در زندگی انسان ها و در سایه ی فساد سیاسی و اقتصادی و تبعیض های اجتماعی این ویروس چه برای ورود به داخل بدن افراد و چه پس از ورود یکسان عمل نمی کند؛ کودکان و زنان کار، افراد حاشیه نشین، کارگران روز مزد و جمع کثیری از افراد جامعه که رزق و روزی و تامین خوراک و پوشاک روزانه خویش و خانواده هایشان به تکاپو و تلاش های یومیه آنها گره خورده است راهی جز برخورد و تماس با این ویروس در فعالیت روزانه اشان وجود ندارد؛ این افراد و خانواده هایشان در حالت عادی هم با مرگ دست و پنجه نرم می کنند؛ چه برسد به شرایط غیر عادی و با وجود چنین ویروس های بیماری زا!

چگونه می توان در برخورد با ویروس کرونا چنین پابرهنگان و حاشیه نشینان را با کاخ نشینانی مقایسه کرد که نه دغدغه ای بابت حساب بانکی شان دارند و نه از بابت انبارهای موادغذایی در منازل شان کوچک ترین دلهره و اضطرابی به خویش راه می دهند؟!

بنابراین این ویروس در کنار این که در ورود به داخل بدن افراد یکسان عمل نمی کند هنگام ورود هم با رفتارهای کاملا متضادی از سوی دو قشر مواجه می شود‌؛ پزشکان و امکانات پزشکی کاملا تخصصی و خانوادگی، بستری در منازل و زیر نظر مجرب ترین کادر پزشکی و بهرمندی از امکانات و داروها و کیت های کاملا ویژه همه و همه بیانگر این شکاف عمیق در یک‌جامعه نامتوازن و با فساد سیاسی و اقتصادی است!

در این حیات خاکی تنها پدیده مرگ است که دموکرات عمل می کند و ما دینداران نیم نگاهی هم به بارگاه عادل الهی در حیات پس از مرگ داریم تا درد و رنج همه ی بی عدالتی های این جهانی را تحمل نمائیم.

یوسف سلیمان زاده …. سقز

نمایش بیشتر

یوسف سلیمان زاده

@ استان کردستان - سقز @ نویسنده و فعال مدنی @ دبیر آموزش و پرورش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا