خانواده

تربیت و تعلیم در مدرسه نبوی (4-1)

ویژگیهای تربیتی در مکتب نبی مکرم اسلام (4-1)
پروژه تربیت ایمانی با ویژگی های بارزش از شیوه های دیگر تربیتی متمایز و یک سر و گردن بالاتر می باشد ومربیانی که ازاین نوع تربیت بی اطلاعند مربیانی ضعیف و ناموفق خواهند بود وباید در معلوماتشان تجدید نظر کنند.
رسول گرامی اسلام (ص)ویژگی های این تربیت عملی ایمانی را در مدرسه والا مقام نبوت به ما آموخته و به شیواترین بیان آن را برایمان بیان فرموده است به شیوه ای که به الگوی کاملی برای هر مربی ومعلم و دعوتگری به سوی نوروخیر وهدایت مبدل گشته است.
به صورتی که مربیانی صالح وآگاه به این روش تربیت ،در اعصارگذشته پشت سرهم نسل هایی موفق وکارآمد تربیت کرده اند ، وباعث نجات وبیرون آمدن جوامع اسلامی از شکست وپیروز شدن نسل زمان خود شده اند.
ویژگی هایی را که به عنوان ستون های تربیت ایمانی محسوب می شود و مربی نمی تواند از آن صرف نظر کند به اختصار به شرح زیر است 
عقیده
عقیده و باور، اولین واساسی ترین ستونی است که منهج وروش تربیت ایمانی برآن استوار است ،محققان پژوشگر عامل موثر در متزلزل شدن امت اسلامی ، را ضعف ایمان و عقیده  بر شمرده اند ،بی شک ضعف ایمان  نقطه ضعف بزرگی برای امت اسلامی است که نتیجه دلبستن مسلمانان به دنیا و تجملات آن می باشد واین ضعف ازناملایمات عقیدتی ناشی می شود .

اگر مربیان امت اسلامی به ضعف ایمان وعقیده دچار شوند  بی شک با مصیبتی بزرگ و زخمی عمیق  و کشنده  مواجه شده ایم.
لذا بر مربیان ودعوتگران امت وجوامع مسلمان لازم و واجب است که عقیده ای راسخ داشته و مردم وجوامع مسلمان را بصورت علمی وعملی بدان دعوت کنند وباور وعقیده ی صحیح وقرآنی را در قلوب مومنان بکارند بصورتی که هیچ تفکر وباوری جایگزین آن نشده باشد،وقلب ها را فتح کرده وامکان خروج از آن را نداشته باشد.
 «عقیده» در اصطلاح عبارت است از باور قلبی و ایمان به ربوبیت الله واسماء وصفاتش و همچنین عبارت است از توحید درعبادت وطلب وقصد الله بصورت قلبی ویا زبانی ویا با اعضاء ، به گونه ای که قلب با آن پیوند وجوش خورده باشد.

عقیده یعنی تبری جستن ازعبادت غیر خدا همچنین ایمان به ملائکه وکتابهای آسمانی وپیامبران وروزآخرت وجزا وحساب وایمان به بهشت وجهنم وقضا وقدر.

عقیده تمام نواحی زندگی ازمرگ وزندگی انسان را شامل می شود،خداوند می فرماید:(قل ان صلاتی ونسکی ومحیای ومماتی لله رب العالمین) (بگو نمازم وقربانی ام وزندگی ومرگم همگی برای الله پروردگار جهانیان است.)
محور دعوت انبیا صلوات الله علیهم اجمعین بر همین اساس بوده و در اساس پیامبران آمده اند تا عقیده وباور مردم و همه زندگیشان را خدا محور کنند ودر واقع محور اصلی تربیت آنان بر عقیده سلیم وصحیح وخدایی متمرکز بوده است.
برمربی مسلمان نیز واجب است که عقیده صحیح را در قلب شاگردان ومتربیان خود مستحکم کند وآنان را بدون آمادگی عقیدتی دربرابر اهواء وافکار ناسالم تنها نگذارد تا مبادا  از راه راست منحرف شوند وبه دام باورها وعقاید خرافی وبی پایه بیبفتند،ومربی باید شاگردانش را بر منهج وروش رسول الله (ص)تربیت ومکتب ناب نبوی را فراموش نکرده ومحبت تمام مومنان واصحاب را در قلبهای آنان قرار دهد.
عقیده وباوری که علماء امت برآن جمع شده وآن را ملاک کار خود کرده همان راه وروش مستقیم وعقیده اهل سنت وجماعت بوده وهست که راه مستقیمی است که قران نیز بدان صراحت داشته وبیان می کند،(وان هذا صراطی مستقیما فاتبعوه ولاتتبعوا السبل فتفرق بکم عن سبیله ذالکم وصاکم به لعلکم تتقون).
مکتب ومدرسه نبوی به ما یاد داده که دعوت خود را از عقیده ناب قرانی ونبوی شروع کرده وسرسوزنی از آن عدول نکنیم ،رسول الله دعوتشان را از عقیده شروع کرده هر چند که هدف اخلاقی ورفتاری ویا اجتماعی ویا غیر این بوده باشد.
نبی مکرم (ص) می توانستند مردم را زیر هر پرچمی دیگر وبا شعارهای دیگر جمع کرده وشورشی بزرگ برپا کند ولی الله سبحانه وتعالی ایشان وانبیا کرام را در وهله ومرحله اول بر تربیت عقیدتی مردمشان مامور وموظف کرده تا عقیده و باور مردم به عنوان گام نخست اصلاح وبازسازی شود وعبادت وتوحید وخلع بندگی از غیر خدا صورت گیرد وهمه این امور سرنوشت ساز به مجرای اصلی وطبیعی خود بازگردد.
اشتباه وخطای هر دعوتگر ومربیی ازانجا شروع می شود که به لباسی غیر از لباس دعوت به عقیده توحیدی ناب درآید تا بدینوسیله جای پای خود را در بین مردم محکم نگه دارد،انبیا الهی دعوت خود را علی رغم دشواری وسختی ومشکلات وناراحتی با دعوت به عقیده وتوحید آغاز کرده وهمزمان ترویج این عقیده وتوحید را از اقوام ونزدیکان وفامیل خود شروع کرده اند.
ازطرفی دیگربر مربیان لازم است که بین رفتار روزمره مسلمان با عقاید وباورهای اسلامی وقرانی ارتباط وثیق ومحکمی ایجاد کنند ودائما مردم مسلمان را برتحرک عقیدتی وعمل بدان توصیه ویاد آوری کنند،وتنها به این اکتفا نشود که چند کتاب یا رساله از عقیده را بصورت نظری مطالعه کنند بلکه باید بدان آراسته ومزین شوند وتعدد راههای تدریس وشیوه یادگیری آن وویژگیهای تربیت را از مدرسه ومکتب نبی مکرم اسلام (ص) یاد بگیرند.
(پایان بخش اول )

خالد روشه

مترجم:محمود خالدی زاده

نمایش بیشتر

محمود خالدی زاده

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : امام جماعت مسجد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/mihrab777dcv3e/domains/sozimihrab.org/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/mihrab777dcv3e/domains/sozimihrab.org/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757