اندیشه

سخنی با امامان و خطیبان جمعه

برادر خطیبم سلام علیک
#ای استاد گرامی !از خداوند موفقیت تو را می طلبم، چون توسط شما نفع بی شماری به مردم رسیده، چه روزها مردم را یادآوری کرده ای، آنان را وعظ و ارشاد نموده ای، برای مردم معلم بوده ای و توجیهشان کرده ای، خداوند به شما جزای خیر دهد و به واسطه علمت نفع بیشتری را به مردم برساند.
#ای استاد گرامی! بر شما پوشیده نیست که خطبه جمعه در آخر هفته به مثابه نوشدن برای مردم است، طراوت ایمانی و روحی را در قلب ها موجب می شود، بیشتر مردم به غیر از این دقایق از جمعه در طول هفته ذکر و وعظی را نمی شوند، پس سزاوار است که شما و هر خطیب دیگری توجه خاصی به خطبه داشته باشید، و آن را در اولویت کاری و ذهنی خود قرار دهید وبه بهترین شیوه خود را آماده خطبه کنید و آگاهی کاملی از امور دین و دنیای مردم و هر آنچه بدان نیاز دارند، داشته باشید. و معتقدم که در این زمینه شما نیز با من موافق هستید، خداوند قدر و علم شما را رفعت بخشد.
# برادر خطیبم! آیا تا کنون از خودت سوال کرده ای که با خطبه های تکراری چه چیزی می توان به دست آورد؟!
-آیا سخنان و خطبه های شما در پایه گذاری ارزش های اخلاقی و ادب والا سهمی ایفا کرده است؟!
-آیا جهت یاد دادن امورات دینی به مردم سعی و تلاش کرده ای؟!

 آیا احساس می کنی که جامعه ای را پایه گذاری کرده باشی و یا امتی را به حرکت وا داشته باشی؟!

 آرزو می کنم که چنین کرده باشی.
#برادر خطیبم! به یاد داشته باش که امانتی بس سترگ بر دوش شماست، از خداوند میخواهم دستگیرت باشد و توسط شما به همه نفع برساند.

از شرایطی که لازم است خطیب درآن هوشیار باشد ، تواضع ونیک رفتاری است.

بزرگترها را احترام بگذارد و کوچکترها را مورد رأفت و رحمت خود قرار دهد و در تمام افعال و اقوال و رفتار، اسوه و نمونه مردم باشد.
-از بکر بن عبدالله مزنی نقل می کنند که گفنه است: هر گاه بزرگتر از خود را دیده ام بدیشان گفته ام که از من بهتری،چون در فرمانبرداری از من سبقت گرفته ای و هرگاه کوچکتر از خود را یافته، بدو گفتم که تو نیز از من برتر هستی چون من در معصیت از تو سبقت گرفته ام.
به راستی خطیب ، باید الگو و پیشتاز مردم باشد، پس باید کلام و رفتار و شیوه برخورد با مردم را با  عملکرد او بسنجد .

– همانطور که خطبه اش ا با مناسبت ها هماهنگ کند چون هر مکان و موقعی گفتار و خطبه خود را می طلبد و آنچه در زمان پیروزی گفته می شود با زمان شکست متفاوت است.
-مردم به خطبه ای نیاز دارند که دلشان را نرم کند و سبب تعظیم خالق و پروردگار در دل همگان شود.
-زمانی که به سیره و خطبه پیامبر اکرم(ص) نظر می افکنیم توجه و اهتمام ایشان را به این جانب می بینیم، ایشان بسیار به سوره (ق ) می پرداختند که جوانب ایمانی و تربیتی فراوانی در آن موجود می باشد.
#ای استاد گرانقدر: به خدا قسم به آنچه که از خیر نصیب شما می شود غبطه می خورم، بعضی اوقات که خطبه ای سرد و خطیبی بدون تأثیر در نماز جمعه را می بینم تأسف می خورم واز اینکه باید از مسجدی به مسجد دیگر جهت شنیدن خطبه نماز جمعه بروم، سخت ناراحت می شوم.
و زمانی که خطبه ای روح بخش و حیات بخش می شنوم ایمانم فزونی پیدا کرده و همتم زیاد می شود و انگار تازه از مادر متولد شده ام.
خداوند این خطبه های پر برکت و روح افزا را برایمان بیشتر کند.

مطمئن باش که شما نیز می توانی چنین خطبه هایی را ارائه دهید و برای مومنان منشاء خیر فراوان شوید.
سلام ودرود خداوند بر شما باد و در پناه الهی قرار گیرید.
ترجمه : محمود خالدی زاده

نمایش بیشتر

محمود خالدی زاده

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : امام جماعت مسجد

نوشته های مشابه

‫6 نظر

  1. اﻣﺮﻭﺯﻩ ﻣﺮﺩﻡ ﺗﺸﻨﻪ ﺩﻳﻦ ﻫﺴﺘﻨﺪﻭاﻳﻦ ﻣﺎﻣﻮﺳﺘﺎﻳﺎﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪﺑﺎﻳﺪﺗﻔﺳﻴﺮﻱ ﺯﻳﺒﺎاﺯﺩﻳﻦ اﺭاﻳﻪ ﺩﻫﻨﺪﺑﺤﻤﺪاﻟﻠﻪ ﻣﻮﺝ ﻋﻆﻴﻤﻲ ﺩﺭﻣﻨﻂﻘﻪ ﻭﺩﺭﺩﻧﻴﺎﺭﻭﺑﻪ اﺳﻼﻡ ﺩﺭﺣﺮﻛﺖ اﺳﺖ

  2. ﻋﺮﺽ ﺳﻼ م ﻭاﺩﺏ ﻭﺧﺴﺘﻪ ﻧﺒﺎﺷﻴﺪﺧﺪﻣﺖ ﻫﻤﻪ ﺩاﻋﻴﺎﻥ ﻭﺯﺣﻤﺘﻜﺸﺎﻥ
    ﻭاﻗﻌﺎﺷﺨﺺ ﺧﻂﻴﺐ ﺑﺎﻳﺪﺑﺨﻮﺩﺯﺣﻤﺖ ﺩاﺩﻩ ﻭﻣﺴﺎﻳﻞ ﻭاﺣﺪاﺙ ﺭﻭﺯﺭاﺑﺤﺚ ﻛﻨﺪ.
    ﺧﻔﺘﻪ ﺧﻔﺘﻪ ﺭاﻛﻲ ﻛﻨﺪﺑﻴﺪاﺭ. ﺑﺎﻳﺪﺑﻴﺪاﺭﻭﻫﻮﺷﻴﺎﺭﺑﻮﺩ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا