رمضانعلمی

فواید خرما

خرما

برادران عزیر، خداوند متعال همه طعام‌ها را آفریدە ودر آنها موادی قرار دادە که تناسب عجیبی با احتیاجات بدن ما دارند؛ همین خرمایی که ما می بینیم و همانی که خداوند آن را برای تکریم انسانها آفریده است، دارای مواد معدنی ارزشمندی است که انسان‌ها را شگفت زده می‌کند … در خرما قندهایی وجود دارد که در کم ترین زمان ممکن از دهان به خون منتقل می‌شود؛ خرما حاوی قند انگور و قند میوه‌ها است و این دو نوع قند به سرعت در حال جابه‌جایی هستند؛ بخاطر همین، پیامبر اسلام (صلی الله علیه و سلم) در هنگام افطار ابتدا خرما میل می‌کردند و سپس نماز می‌خواندند و به محض تمام شدن نماز احساس سیری می کردند، چرا؟ چون قند خرما در اثنای نماز به خون می رسید.

در خون فیبرهای موجود است و هر فردی باید حداقل مقدار فیبر را مصرف کند، چون اکثر غذاها نیاز به خالص شدن دارند و در بسیاری از افراد به علت ناخالصی منجر به مریضی در روده می شود، بنابراین لازم است حداقل مقدار فیبر که خداوند آن را در میوه‌ها و سبزیجات به ودیعه گذاشته، مصرف نماید ؛ بنابر این خرما لبریز از فیبرهای سودمند است و درصد خوبی از پروتئین، قسمتی از چربی‌ها، پنج نوع ویتامین و دارای موادی همچون آهن منیزیم، پتاسیم، سدیم، کلر، کلسیم، گوگرد و مس است و در خرما دوازده اسید آمینه که بدن انسان به شدت به آنها نیاز دارد وجود دارد؛ بلکه اسیدآمینه‌ی کمیابی هست که فقط در خرما به‌وفور یافت می شود.

و همچنین خرما دارای مواد نگهدارنده و روان کننده است، طبق برآورد دانشمندان خرما چهل و هفت ماده دارد، تنها در یک دانه‌ی خرما که ما آن را نوش جان می کنیم، چهل و هفت ماده وجود دارد و ما نمی‌دانیـم که جسممان چه میزان سود از این خرما خواهد برد؟

مادر ایمانداران حضرت عائشه (رضی الله عنها) می‌گوید: پیامبر اسلام (صلی الله علیه و سلم) فرمودند:( ای عائشه، سفره و خوانی که در آن خرما نباشد، اهل آن خانه گرسنه هستند، ای عائشه، خانه‌ای که در آن خرما نباشد اهل آن خانه گرسنه هستند. این فرموده را دوبار یا سه بار تکرار کردند. )
روایت از امام مسلم، ترمذی و ابن ماجه.

نویسنده: استاد محمد راتب نابلسی
ترجمه: ابوبکر راه‌آورد

از طريق
ابوبکر ره آورد
منبع
https://sozimihrab.org/
نمایش بیشتر

ابوبکر راەآورد

نویسنده و مترجم - دعوتگر دینی آذربایجان غربی - اشنویه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا