گفتگو

ماندلای اسلام در آفریقا

او در آفریقا  از “نلسون ماندلا” هم مشهورتر و مؤثر تر بود !

کدام یک رهایی بخش تراست ؟ «نلسون ماندلا» یا اسلام
“نلسون ماندلا”در سال 1918 ازقبیله ای ساکن جنوب افریقا بدنیاآمد. در سن هفت سالگی به مدرسه می رودویکی از معلمانش ، نام (نیلسون) را بروی می گذارد با زحمت فراوان توانست دوره دانشکدةحقوق را به اتمام برساند.مدت بیست وهفت سال را درزندان گذراند وسال 1990 از زندان آزاد شد وجایزه صلح نوبل را دریافت کرد.
عصام مدیرکه شاگرد شیخ احمد دیدات واهل سعودیه وهمزبان ماندلا نیزبوده،می گوید:
ما انقلاب ماندلا را ارج می نهیم ولی آنقدرکه رسانه ها با این گستردگی زندگی وانقلاب وی را بازتاب داده اند هرگز نتوانسته ان ند(و شاید نخواسته اند) صبر وبردباری واذیت وآزار مسلمانان (کیب تاون) را بطورشایسته بازتاب دهند. سیصدسال پیش آنجا(کیب تاون) به گوانتانامو- زندان مشهور آمریکایی ها-  می ماند. مسلمانان ومبلغین ملایو را به زوربه آنجا (کیب تاون) می آوردند وبا بدترین شیوه باآنها برخورد می کردند اگرصفحه ای ازقرآن ویا نوشته ای از زبان عربی را آنجا در دست مسلمانی می دیدند آنرا ازدستشان می گرفتند ومی سوزاندند ، درآنجا مسلمانان به صورت پنهانی شعائردین خود را انجام داده و مجبور بودند درزیرزمین ها اسلام وقرآن رابه فرزندان خود بیاموزند تا جایی که به به دلیل در اختیار نداشتن قرآن ، نسخه ای را از زبان حافظانشان می نوشتند و از روی آن تلاوت می نمودند.

 شیخ عبدالله هارون بخاطرمخالفت باتبعیض نژادی به سه سال زندان محکوم ودرآنجا به رحمت ایزدی پیوسته و وفات نمود.تا جایی که ماندلا در کتابش(به سوی آزادی) از تلاش مسلمانان (کیپ تاون) یادمی کند که سیصدسال پیش ازاو برای آزادی، انقلاب کرده اند بهمین خاطربعداز آزادیش از زندان برسرقبر عبدالله هارون رفت و از زحمات و تلاش هایش تقدیر نمود.
وقتی که ماندلا از زندان آزاد شد وبه قدرت رسید ، مردم آفریقای جنوبی بخاطر آزادی نامحدودی که برایشان فراهم شده بود، غرق دربداخلاقی وبی عفتی گردید تا جایی که بخاطر این لجام گسیختگی آفریقای جنوبی در صدر کشورهای مبتلا به ایدزقرار گرفت.طوری که پژوهشگران پیش بینی کردندکه اگر تا سال 2050چاره ای برای این معضل نیندیشندتمام مردم افریقای جنوبی بلا استثنا به مرض ایدز دچار وهمه ازبین خواهند رفت. در طول چهار سال، این لجام گسیختگی و فساد و بد اخلاقی، بلایی برسر مردم آن دیار آورد که اشغالگران پیشین درطول سیصد سال نتوانستند چنین مصیبتی را ببارآورد.
به همین خاطر شیخ دیدات به ماندلا گفت: راه حل تمام بحران های موجود تنها در اسلام است و بس  و فقط بااسلام می توانید رستگاروکامیاب شوید.

در سال 1994که ماندلابه عربستان سعودی سفرکرد هرکس که به او می رسید خطاب به وی می گفت : تواهل سرزمین شیخ احمد دیدات هستی؟؟ به همین خاطر ماندلا از ریاض پایتخت عربستان سعودی  به شیخ دیدات زنگ می زند وخطاب به او می گوید دراینجا تو از من مشهورترو نامدارتری.
بعداز بازگشت از ریاض که دیدات او را ملاقات می کند،از وی می خواهد مسلمان شودولی متاسفانه با وجود ارزشی که برای اسلام قائل بود این سعادت را از دست دادو اسلام نیاورد .

عصام مدیر در ادامه می گوید: هنگامی که به آفریقای جنوبی سفر کردم خانمی در فرودگاه  متوجه شد که من اهل سعودیه هستم ، پیشم آمد وازبی بندوباری وبداخلاقی های آن دیار برایم تعریف کرد وسپس گفت شمشیرتان کجاست تا با آن سرمجرمان را ازتن جدا، ودستهایشان را قطع نماییم ؟! منظورش از شمشیر همان شمشیر روی پرچم عربستان بود من هم درجواب گفتم: این شمشیر بدون عبارتی که بالای آن نوشته شده (لااله الا الله محمد رسول الله) که پیام اسلام می باشد ، کاری ازپیش نمی برد.

اگرشمشیر(قدرت)نیز در اختیارداشته باشیم  ولی ریشه اسلام را در درون افراد نکاریم هرگز به پیروزی نخواهیم رسید.

آن خانم بخاطر تجاوزی که در سایه هرج و مرج حاکم بر کشورش ، به دخترش شده بود ، مرتب گریه می کرد وشدیداً تشنة عدالت اسلام بود ، عدالتی که مردم ستمدیده کشورش را از هوسرانی بولهوسان نجات دهد. نشانی آن خانم  را گرفتم ، و وقتی جریان را نزد استاد دیدات بازگوکردم اوقرآنی ترجمه شده را به عنوان هدیه به او ارسال کرد.
این بی بند وباری افسارگسیخته ادامه داشت تا اینکه جمعی از جوانان آن دیار تصمیم گرفتند قاطعانه با این پدیده شوم برخورد نمایند  و به شیوه هایی مجرمان وبولهوسان را از میدان بدر کرده وبالاخره مردم از شرشان رهایی یافتند.
ئه ندازيار عوسمان.

ترجمه از کردی به فارسی: اسمعیل ابراهیمیان – حمزه آباد. 

نمایش بیشتر

اسماعیل ابراهیمیان

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ فعال دینی و دعوتگر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا